AOTM: dlaczego celekoksyb dostał negatywną rekomendację

POLITYKA LEKOWA

Autor: AOTM/ rynekaptek.pl   24-02-2015, 11:42

AOTM: dlaczego celekoksyb dostał negatywną rekomendację

Prezes Agencji nie rekomenduje objęcia refundacją produktu leczniczego Aclexa (Celecoxibum) w leczeniu objawowej choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz ostrych stanów zapalnych narządu ruchu u osób dorosłych.

Podmiot odpowiedzialny wnioskował o objęcie refundacją leku dostępnego w aptece na receptę, z poziomem odpłatności dla pacjenta 50%, w ramach istniejącej grupy limitowej.

Prezes Agencji, biorąc pod uwagę stanowisko Rady Przejrzystości, przedstawione dowody naukowe, wyniki analiz farmakoekonomicznych oraz ich ograniczenia, nie znajduje uzasadnienia dla finansowania ze środków publicznych celekoksybu we wnioskowanych wskazaniach.

"Należy podkreślić, że na podstawie przedstawionej analizy klinicznej nie można jednoznacznie wskazać, czy nowa terapia wpływa na uzyskanie większego czy mniejszego efektu zdrowotnego w stosunku do terapii alternatywnych, które w chwili obecnej są stosowane i refundowane w tym wskazaniu w Polsce - informuje szef AOTM.

Oszacowanie stosunku kosztów i efektów zdrowotnych dokonane w ramach analizy ekonomicznej podlega ograniczeniom, które skutkują dużą niepewnością oszacowań. W zależności od przyjętej wysokości dawki technologia medyczna dominuje lub zostaje zdominowana przez komparator.

Wysoka niepewność oszacowań związana jest także z liczebnością populacji docelowej, u której lek byłby stosowany w przypadku pozytywnej decyzji refundacyjnej. Biorąc pod uwagę fakt, że ostre stany zapalne narządu ruchu są wskazaniem off-label dla ocenianego produktu leczniczego oraz to, że sformułowanie wskazania pozwala na zakwalifikowanie do niego szerokiego spektrum stanów klinicznych, istnieje wysokie prawdopodobieństwo leczenia w ramach tego wskazania większej liczby pacjentów niż zostało to przyjęte do przedstawionych obliczeń.

Więcej: http://www.aotm.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH