AOTM: ibritumomab tiuksetan rekomendowany do wycofania

POLITYKA LEKOWA

Autor: AOTM/rynekaptek.pl   20-06-2011, 14:11

AOTM: ibritumomab tiuksetan rekomendowany do wycofania

Prezes Agencji rekomenduje usunięcie z wykazu świadczeń gwarantowanych świadczenia leczenie konsolidacyjne, po indukcji remisji, wcześniej nie leczonych pacjentów z chłoniakiem grudkowym przy wykorzystaniu produktu leczniczego Zevalin (ibritumomab tiuksetan), rozumianego jako wchodzącego w skład programu terapeutycznego chemioterapii niestandardowej.

Nie jest znana metoda umożliwiająca trwałe wyleczenie chłoniaka grudkowego. Leczenie konsolidacyjne przyczynia się do poprawy jakości życia w uzyskanej remisji po I rzucie terapii indukcyjnej oraz stanowi szansę na eradykację wykrywalnej lub niewykrywalnej choroby resztkowej. Natomiast leczenie podtrzymujące rytuksymabem ma na celu utrzymanie remisji oraz opóźnienie progresji choroby - informuje prezes Agencji.

W jednym opublikowanym badaniu z randomizacją, dotyczącym przedmiotowej technologii, nie wykazano korzystnego wpływu terapii na przeżycie całkowite i jakość życia pacjentów.

Podnoszone w szeregu doniesień znaczne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych oraz liczne negatywne rekomendacje dotyczące finansowania ibrytumomabu tiuksetanu w innych krajach, uzasadniają potrzebę zachowania daleko idącej ostrożności odnośnie finansowania technologii ze środków publicznych - uzasadnia decyzję prezes AOTM.

Więcej: http://www.aotm.gov.pl/index.php?id=411
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH