AOTMiT za finansowaniem Plegridy pod warunkiem niższej ceny

POLITYKA LEKOWA

Autor: AOTMiM/rynekaptek.pl   05-08-2015, 16:02

AOTMiT za finansowaniem Plegridy pod warunkiem niższej ceny Rada Przejrzystości rekomenduje plegridę pod warunkiem obniżenia jej ceny

Na 17 posiedzeniu Rady Przejrzystości w dniu 1 czerwca 2015 r. przygotowano stanowiska i opinie w sprawie m.in. lemtrady (alemtuzumabu), plegridy (peginterferon beta-1a), leku novoEight (turoktokog alfa) i sirturo (bedakilina).

Prezes Agencji nie rekomenduje objęcia refundacją produktu leczniczego Lemtrada (alemtuzumab) w ramach programu lekowego „Leczenie stwardnienia rozsianego alemtuzumabem" we wskazaniu: I-sza linia leczenia dorosłych chorych na stwardnienie rozsiane o przebiegu rzutowo-remisyjnym. W uzasadnieniu prezes Agencji podaje, że dostępne dowody naukowe wskazują, iż alemtuzumab skuteczniej niż interferon beta 1a może wpływać na częstość występowania rzutów choroby i zmiany stopnia niepełnosprawności w skali EDSS, ale zmiany te, jak wskazuje wnioskodawca w swoich analizach nie stanowią różnic istotnych klinicznie.

Prezes Agencji rekomenduje objęcie refundacją produktu Plegridy w ramach obecnie finansowanego programu „Leczenie stwardnienia rozsianego (ICD-10 G35)" pod warunkiem, że koszt jego stosowania nie będzie wyższy od kosztu terapii z wykorzystaniem najtańszego z obecnie stosowanych preparatów interferonu beta-1a.

Prezes Agencji nie rekomenduje objęcia refundacją produktu leczniczego NovoEight, turoctocog alfa, w ramach programu lekowego „Zapobieganie krwawieniom u pacjentów z hemofilią A do ukończenia 26 roku życia" (ICD-10 D66).

Prezes Agencji, biorąc pod uwagę stanowisko Rady Przejrzystości, wskazuje, że na podstawie przedstawionych dowodów naukowych nie można wnioskować o skuteczności klinicznej turoktocogu alfa w populacji pacjentów nowo zdiagnozowanych wcześniej nieleczonych, gdyż wszystkie dostępne badania zostały przeprowadzone w populacji pacjentów wcześniej leczonych, czyli w populacji innej niż opisana we wnioskowanym programie lekowym. Terapia może być rozważana u pacjentów, którzy byli wcześniej leczeni innymi czynnikami krzepnięcia.

Prezes Agencji nie rekomenduje objęcia refundacją produktu leczniczego Sirturo (bedakilina) stosowanego w ramach programu lekowego „Leczenie wielolekoopornej gruźlicy płuc z zastosowaniem bedakiliny (ICD-10 A15)", z poziomem odpłatności dla pacjenta bezpłatnie, w ramach nowej grupy limitowej.

Więcej: www.aotm.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH