Aptekarze: w sprawie recept będziemy bezduszni jak NFZ

POLITYKA LEKOWA

Autor: RMF24, MAK/rynekaptek.pl   14-11-2011, 10:57

- Bezduszny jest NFZ, bezduszni będziemy i my - Danuta Parszewska-Knopf, prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej ostrzega pacjentów, że aptekarze w nowym roku będą odmawiać wydania leków refundowanych w przypadku jakiegokolwiek błędu w recepcie.

1 stycznia 2012 r. wchodzą w życie zapisy tzw. ustawy refundacyjnej. Zaczną obowiązywać umowy między aptekami a NFZ, w myśl których apteki nie tylko będą musiały zwracać kwotę refundacji w przypadku zakwestionowania recepty, ale także płacić kary - przypomina RMF FM.

Stacja powtarza także rady aptekarzy, by pacjenci jeszcze w gabinecie lekarza, po... zmierzeniu recepty (blankiet ma mieć od 9 do 11 centymetrów szerokości i od 20 do 21,5 centymetra długości), sprawdzili m.in., czy data jest właściwa i skontrolowali, czy lekarz dobrze podbił pieczątkę.

Nowymi regulacjami zaniepokojeni są również lekarze.

- Duchem tych przepisów jest narzucanie lekarzom obowiązków biurokratycznych, administracyjnych - mówił podczas VII Forum Rynku Zdrowia dr Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, komentując ustawowe zapisy nakładające na lekarzy surowe sankcje m.in. za brak weryfikacji uprawnień pacjenta do ubezpieczenia zdrowotnego.

Przypomnijmy, że w trakcie Forum, możliwości znowelizowania ustawy refundacyjnej nie wykluczył dr Maciej Piróg, doradca prezydenta ds. ochrony zdrowia, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

- Nie wszystko i nie w pełnym zakresie udało się dobrze rozwiązać. Ale wynik wyborów wskazał, że będzie można kontynuować prace nad wprowadzonymi ustawami - powiedział dr Maciej Piróg. 

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH