Arixtra negatywnie oceniona przez RK AOTM

POLITYKA LEKOWA

Autor: AOTM/rynekaptek.pl   08-06-2011, 12:05

Rada Konsultacyjna rekomenduje niefinansowanie ze środków publicznych technologii lekowej Arixtra (fondaparynuks) w żylnych powikłaniach zakrzepowo-zatorowych u dorosłych pacjentów po całkowitej alloplastyce stawu biodrowego lub kolanowego - prewencja pierwotna, w ramach wykazu leków refundowanych.

W opinii Rady Konsultacyjnej przewaga efektywności klinicznej fondaparynuksu nad komparatorami w terapii długoterminowej, zalecanej w wytycznych klinicznych, nie została przekonująco wykazana, wskutek czego jego finansowanie ze środków publicznych mogłoby wiązać się z nieuzasadnionym zwiększeniem wydatków.

W krótkoterminowej terapii, w bezpośrednich badaniach klinicznych, fondaparynuks zwiększał ryzyko działań niepożądanych związanych z krwawieniem. Należy także zwrócić uwagę, że obecnie we wnioskowanych wskazaniach refundowane są dwa innowacyjne i skuteczne leki – dabigatran i ryworaksaban.

W stanowisku 72/20/2008 z 22 grudnia 2008 r. Rada rekomendowała niefinansowanie ze środków publicznych fondaparynuksu (Arixtra) w przedłużonej profilaktyce żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów po dużych zabiegach chirurgicznych, w ramach wykazu leków refundowanych – z uwagi na porównywalną skutecznośd fondaparynuksu i heparyn drobnocząsteczkowych przy większym ryzyku krwawień u pacjentów otrzymujących fondaparynuks i większych kosztach leczenia/dobę.

Więcej: http://www.aotm.gov.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH