Artur Fałek: konkurencja wyprze z refundacji droższe leki

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   21-06-2011, 06:30

Artur Fałek: konkurencja wyprze z refundacji droższe leki

Na 21 czerwca Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało szkolenie dla wnioskodawców, dotyczące praktycznych aspektów funkcjonowania ustawy refundacyjnej. Spotkanie na Miodowej spotkało się z tak ogromnym zainteresowaniem branży, że było więcej zgłoszeń niż miejsc.

Mamy nadzieję, że część wątpliwości podnoszonych przez środowisko związane z rynkiem farmaceutycznym zostanie rozwiana, a tym, którzy nie mogą uczestniczyć w spotkaniu, proponujemy krótki wywiad, jakiego udzielił nam dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji resortu zdrowia, Artur Fałek.

Rynek Aptek: Ministerstwo Zdrowia podtrzymuje, że ceny leków będą niższe.

Artur Fałek: Należy rozróżniać dwie rzeczy: ceny urzędowe produktów leczniczych i wysokość dopłat pacjentów do leku refundowanego.

Ceny urzędowe leków nie będą wyższe, a po zadziałaniu mechanizmów przewidzianych w ustawie będą niższe. Co do zasady, w negocjacjach z firmami referujemy do cen najniższych w Europie. Jeśli ustalimy, że w jakimś państwie jakaś cena jest niższa, to negocjacje, do których się przygotowujemy, powinny tę sytuację odwrócić.

Porównując ceny leków z innymi państwami, trzeba pytać o konkretny lek i w jakim trybie jest refundowany. Są pojedyncze przypadki, gdy cena leku np. w Wielkiej Brytanii jest niższa, ale to wynika z nagłego osłabienia funta. Podmioty odpowiedzialne z różnych względów nie podnoszą ceny w funtach, wobec czego w Wielkiej Brytanii w pojedynczych wypadkach ceny mogą być niższe.

Co do wysokości dopłat pacjentów do leków, przejściowo – to zależy od wyniku negocjacji – może być wyższa. Trzeba pamiętać o występującym obecnie zjawisku rabatowania. Jeśli ktoś kupował leki za 1 grosz, a teraz zapłaci ryczałt 3,20 zł, to dla niego jest to wzrost ceny. Jednak wynika on z patologii rynkowej i zafałszowania cen leków w niektórych aptekach.

Ustawa zakłada, że pacjent jako podmiot zbiorowy, po wejściu w życie wszystkich mechanizmów regulujących rynek farmaceutyczny, ma zapłacić mniej. Będzie niższa dopłata i niższa cena leku. Tym co pacjenci dodatkowo zyskują, jest dostęp do nowych terapii.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH