Artur Fałek: na negocjacje mamy mało czasu

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   20-05-2011, 06:03

Artur Fałek: na negocjacje mamy mało czasu

Co ma zrobić firma, gdy jej wniosek o refundację otrzymał negatywną rekomendację Prezesa AOTM? Jak będą przebiegać negocjacje umów o podziale ryzyka? Na te pytania odpowiada Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji.

Czy porozumienia podziału ryzyka, które obecnie funkcjonują, zostaną automatycznie przedłużone? Czy będą od początku negocjowane jako nowe wnioski refundacyjne?
Artur Fałek: Nie sądzę, byśmy je przedłużali z automatu i na pewno będziemy o nich rozmawiać po 1 stycznia 2012 roku. Jednak potrafię wyobrazić sobie sytuację, że wynegocjowane warunki zostaną utrzymane, będą jednak sformalizowane w sposób przewidziany w ustawie.

Czy planowane są zmiany w zakresie terapii charytatywnych? Obecnie przekazywanie dawek charytatywnych powoduje wiele problemów podatkowych dla podmiotów, które są beneficjentem darowizny.
AF: Ministerstwo Zdrowia czeka na oficjalne stanowisko Ministerstwa Finansów i jak tylko je otrzyma, stanowisko takie zostanie rozpowszechnione. Nieoficjalnie resort finansów nie uznaje za właściwe nazywanie terapiami charytatywnymi przekazywania leków w sytuacji, kiedy ten lek jest przedmiotem obrotu.

Ministerstwo Finansów stosuje określenie „sprzedaż uwarunkowana” i woli włączać to w warunki sprzedaży. Ocenia, że darowizna występuje w sytuacji, gdy jest „szlachetna i bezinteresowna” i nie łączy się z transakcją handlową.

Co w przypadku, gdy producent leku złoży ofertę podziału ryzyka i nie zostanie ona uwzględniona, ponieważ wniosek uzyskał negatywną rekomendację Prezesa AOTM? Czy to zamyka drogę firmie do przedstawienia innego schematu podziału ryzyka?
AF: Zgodnie z ustawą o refundacji leków rekomendacja Prezesa AOTM jest jednym z elementów, jakie bierze pod uwagę Komisja Ekonomiczna w trakcie negocjacji. Z kolei stanowisko Komisji jest brane pod uwagę przez Ministra Zdrowia.

Jeśli negatywna rekomendacja Prezesa dotyczy kwestii bezpieczeństwa i skuteczności, wtedy zaangażowanie środków publicznych w taki lek jest nikłe. Możemy sobie jednak wyobrazić sytuację, że mimo negatywnej rekomendacji Prezesa, która dotyczy kwestii finansowych, możemy dalej rozmawiać na temat finansowania tego leku. Jednak pozycja wyjściowa koncernu jest w takiej sytuacji gorsza.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH