Artur Fałek o nowelizacji ustawy refundacyjnej i wydatkach na leki

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   06-12-2012, 18:35

Artur Fałek o nowelizacji ustawy refundacyjnej i wydatkach na leki

Ustawa refundacyjna na pewno będzie znowelizowana. Powinno to nastąpić na początku przyszłego roku. Będzie to niewielka nowelizacja, bardziej polegająca na likwidacji pewnych barier, które przeszkadzają w realizacji jej postanowień - zapowiedział Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego (6 grudnia 2012r.).

Jak przypomniał dyrektor Fałek, wyznaczony przez Sejm okres działania ustawy refundacyjnej to dwa lata i dopiero wtedy będzie czas na dogłębne zmiany.

W trakcie przyszłorocznej nowelizacji resort zdrowia pochyli się przede wszystkim nad przebiegiem pewnych procedur administracyjnych. - Myślimy też o sytuacji podmiotów na rynku farmaceutycznym, przeanalizujemy sytuację w aptekach i regulacje dotyczące hurtu - zapowiedział.

Przypomniał, że zadaniem resortu i płatnika jest utrzymanie równowagi między wpływami i wydatkami na opiekę zdrowotną: - Budżet NFZ jest nie jest nieskończony. Wpływ sytuacji makroekonomicznej na Fundusz jest bardzo istotny. W tym roku deficyt wyniesie najprawdopodobniej 1,5 mld złotych.

Plan finansowy NFZ na 2012 roku zakładał wydatki na refundację leków na poziomie 10,445 mld złotych. Po 9 miesiącach tego roku płatnik zrealizował 62,6 proc. budżetu, co oznacza, że wydał na refundację mniej o ok. 1,3 mld złotych. - Nie wiemy jeszcze jakim wynikiem zakończy się ten rok. Od kilku lat zauważalna jest bowiem tendencja, iż kwota refundacji w ostatnich miesiącach roku wzrasta. Rok 2012 może zamknąć się refundacją mniejszą o 1,5-1,7 mld złotych - mówił dyrektor Fałek.

To nieco mniej niż prognozuje firma analityczna IMS, która podała tegoroczne "oszczędności" płatnika na poziomie ok. 2 mld złotych. Ale pojawiają się też głosy, że rzeczywista kwota, jaką wydał NFZ na leki w refundacji otwartej znacznie przekracza 2 mld złotych. Pytanie tylko, jaki procent z tej kwoty zostanie przeznaczony na nowe terapie, stosowanie głównie w ramach lecznictwa szpitalnego. Optymiści mówią o 50 procentach, pesymiści na tyle nie liczą.

Skierowanie większych kwot na nowe terapie było jednym z celów ustawy refundacyjnej. - Tzw. "oszczędności" uzyskane w wyniku zmniejszenia wydatków NFZ w refundacji aptecznej mają służyć pacjentom. W kolejnych latach pozytywne efekty działania ustawy refundacyjnej będą bardziej odczuwalne. Chcę złożyć ukłon w stronę Rady Przejrzystości AOTM, która bardzo ułatwia nam zadanie, wskazując na terapie warte finansowania - mówił Artur Fałek.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH