Badanie autentyczności produktów leczniczych w polskich aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych

POLITYKA LEKOWA

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez AEGATE   01-09-2015, 07:31

Badanie autentyczności produktów leczniczych w polskich aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych Dr n. farm. Mariola Drozd i mgr farm. Piotr Merks (Dyrektor ds. Rozwoju Aegate Limited Polska)

Już po raz kolejny zwracam się do Państwa w celu przypomnienia najważniejszych informacji na temat wdrożenia w krajach członkowskich tzw. Dyrektywy Fałszywkowej. Po raz pierwszy w historii decyzja dotyczącą tego zagadnienia jest w rękach firm farmaceutycznych a nie jak do tej pory środowisk rządowych.

Kiedy w 2011 roku wydano w Europie dyrektywę dot. zwalczania fałszowania leków (Falsified Medicine Directive), wielu potraktowało ją po prostu jako kolejne rozporządzenie.

‘Bezpieczeństwo pacjenta’, na którym skupia się dyrektywa, zwiastuje jednak stworzenie platformy usług cyfrowych, która będzie miała szerokie i niezwykle pozytywne konsekwencje nie tylko dla nas, pacjentów, lecz także dla całego kraju.

Aegate to światowy ekspert w dziedzinie autentyfikacji leków. Numery seryjne leków wydawanych przez farmaceutów i szpitale przesyłane są w czasie rzeczywistym do bazy danych. Celem jest weryfikacja autentyczności każdego wydanego opakowania leku, gwarantująca, że leki przeterminowane, wycofane lub takie, które niedługo ulegną przeterminowaniu nie trafią w ręce pacjentów.

Korzyści inwestycji farmaceutycznych dla serializacji leków i weryfikacji medycznej otwierają nową wszechobecną i kapilarną sieć łączącą procesy medycyny w trybie anonimowym z 170,000 aptek, a w rezultacie z 500 milionami obywateli Europy.

Każda ze stron zyskuje: pacjenci, firmy farmaceutyczne, apteki, hurtownie, podmioty prowadzące sprzedaż równoległą, organizacje zajmujące się świadczeniami zdrowotnymi, a także organy regulacyjne.

Oto zaktualizowane informacje na temat postępów prac związanych z wdrożeniem Dyrektywy dot. zwalczania fałszowania leków (Falsified Medicines Directive).

Prace nad Aktami delegowanymi zostały zakończone. Ich przyjęcie planowane jest na III kwartał 2015 roku. Publikacja w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nastąpi w IV kwartale 2015 roku. Komisja Europejska sprecyzowała kompleksową weryfikację w momencie wydawania leków.


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH