Balicki: darmowe leki to tylko nośne hasło

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Bałtycki, LJ/ rynekaptek.pl   24-09-2015, 10:45

Balicki: darmowe leki to tylko nośne hasło Marek Balicki krytykuje wyborcze propozycje zdrowotne. Fot. Janusz Maciejowski

Kwestia leków jest wrażliwym punktem, dlatego obie partie to zgłosiły. Ale są to pomysły, których nikt w Europie nie realizuje – mówił w wywiadzie dla Dziennika Bałtyckiego Marek Balicki, b. minister zdrowia.

Marek Balicki twierdzi, że zdrowotne programy dwóch głównych partii - PO i PiS nie zapewniają rzeczywistego ułatwienia dostępu, systemu bardziej przyjaznego, dającego chorym poczucie bezpieczeństwa, a darmowe leki, to tylko hasła wyborcze, których nie da się wprowadzić w życie.

Według Marka Balickiego, lepszym rozwiązaniem byłby określany limit roczny lub kwartalny - ile chory może zapłacić za leki z własnej kieszeni.

- Wszystkie leki powyżej limitu byłyby dla pacjenta bezpłatne. Jest to model skandynawski. Mamy też model mieszany niemiecko-brytyjski, w którym wszystkie leki, które są refundowane (bez względu na ich cenę jednostkową), mają jednakową opłatę ryczałtową - opisuje b. szef resortu zdrowia.

Dodaje: - Celem obydwu tych modeli jest prostota i zasada, że niezależnie od tego, na jaką chorobę zachorujemy, nasz budżet nie zostanie obciążony ponad nasze możliwości. Do tego dochodzi obecnie w naszym kraju, gdy los skaże nas na rzadką chorobę, na którą są bardzo drogie i najczęściej niedostępne dla polskich pacjentów leki sieroce.
Podobne postulaty pojawiły się podczas konwencji PiS. Mówiono m.in. o nowym systemie odpłatności za leki refundowane.

- W tym obszarze chodzi o dwa elementy: ustalenie jednakowej ceny leku refundowanego w każdej aptece, dla każdego pacjenta oraz ustalenie górnego, rocznego limitu wydatków ponoszonych przez pacjenta - mówił dla portalu rynekaptek.pl wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS, Czesław Hoc.

Dodał: - Każdy lek refundowany, niezależnie od jego ceny rynkowej, będzie dla pacjenta dostępny w jednej cenie. Dzisiaj zakładamy, że zryczałtowana cena za jedno opakowanie będzie nie wyższa niż 9 złotych.

Te rozwiązania nie pojawiły się w programie kandydatki na premiera RP z ramienia PiS, Beaty Szydło.


 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH