Bartosz Arłukowicz: recepty refundowane muszą być realizowane

POLITYKA LEKOWA

Autor: DM, TVN24, TVP2/Rynek Zdrowia   03-01-2012, 10:31

Bartosz Arłukowicz: recepty refundowane muszą być realizowane

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślał w poniedziałek (2 stycznia) w rozmowie z Moniką Olejnik w TVN24, że komunikaty skierowane do aptekarzy i pacjentów, które w tym samym dniu wydał prezes NFZ są precyzyjne. - Recepty z pieczątką "Refundacja leku do decyzji NFZ" są refundowane - stwierdził minister.

Bartosz Arłukowicz mówił, że wszystkie recepty trafiające do aptek mają być refundowane zgodnie z listą refundacyjną. Podkreślał, że system komputerowy, który jest w każdej aptece, pokazuje na jakim poziomie odpłatności jest dany lek.

- Spośród 3 tys. substancji na liście refundacyjnej tylko 26, z paskami do glukometrów włącznie, podlega refundacji na dwóch poziomach - informował Arłukowicz. Dodał, że z tych 26 substancji, 13 przechodzi na poziom ryczałtu, reszta na poziom 30 proc. refundacji.

- Komunikat prezesa NFZ jest precyzyjny - stwierdził minister i dodał, że zdecydowana większość aptek ma podpisane umowy z Funduszem i one mają obowiązek przyjmować recepty refundowane.

Także w poniedziałek, minister Arłukowicz, w programie "Tomasz Lis na żywo" emitowanym w TVP2, przekonywał, że chybione są uwagi o możliwej przyszłej odpowiedzialności aptekarzy za realizowanie recept z dodatkowymi pieczątkami protestujących lekarzy. Jak zapewniał rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept jednoznacznie precyzuje, że takie recepty będą refundowane a farmaceuta ma prawo je realizować. Potwierdza to też wspomniany komunikat prezesa NFZ.

- Aptekarz może się czuć spokojnie, będziemy refundowali - podsumował ten wątek Bartosz Arłukowicz.

W programie "Kropka nad i" minister twierdził, że z danych, które spływają do resortu wynika, że skala protestu i liczba recept z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ" nie jest duża.

Na zarzuty o brak porozumienia z lekarzami i zbyt późne ogłoszenie listy refundacyjnej Arłukowicz odpowiadał, że 16 grudnia na spotkaniu ze środowiskiem w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej podpisano umowę, zgodnie z którą protest miał zostać zawieszony.

- Umowa była taka, że 4 stycznia usiądziemy do rozmów na temat korekt w ustawie refundacyjnej - tłumaczył minister. Jednocześnie informował, że powołał zespół, który ma opracować zmiany w ustawie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH