BCC: potrzeba okrągłego stołu w sprawie braku leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: BCC/ŁS/rynekaptek.pl   15-04-2015, 10:20

BCC: potrzeba okrągłego stołu w sprawie braku leków Anna Janczewska - Radwan, minister ds. systemu ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC (fot. PTWP)

Ministrowie Gospodarczego Gabinetu Cieni Business Centre Club domagają się m.in. powołania okrągłego stołu ds. braku niektórych leków i ich wywozu za granicę.

Wśród działań które zasługują na aprobatę znalazła się oczekiwana od 2 lat transpozycja tzw. dyrektywy fałszywkowej do ustawy Prawo farmaceutyczne, której celem jest przeciwdziałanie obrotowi sfałszowanymi produktami leczniczymi. BBC chwali również kontynuację konsultacji społecznych Ministerstwa Zdrowia ze środowiskiem przedsiębiorców w zakresie zmian w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia dotyczących rynku suplementów diety. Inicjatorem tych spotkań, które rozpoczęły się w ubiegłym roku jest BCC.

Członkowie BCC uważają jednocześnie, że rozporządzenie wykonawcze dotyczące dyrektywy fałszywkowej, zawarte w Dobrych Praktykach Dystrybucyjnych wykracza poza wytyczne europejskie i sprawia, że polskie hurtownie są mniej konkurencyjne od ich zagranicznych konkurentów.

- Polskie hurtownie muszą spełniać dodatkowe wymagania, których koszty muszą same ponosić – czytamy w stanowisku BCC.

Wśród priorytetów działań rządu powinny znaleźć się: przyśpieszenie prac nad nowelizacją ustawy Prawo Farmaceutyczne z uwzględnieniem procedury notyfikacyjnej w trybie określonym w dyrektywie 98/34/WE oraz powołanie okrągłego stołu ds. braku niektórych leków i ich wywozu za granicę, z udziałem przedstawicieli MZ, NFZ, producentów, hurtowników, aptekarzy, rynku szpitalnego, stowarzyszeń pacjentów.

- Proponowane zapisy w ramach nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne budzą wiele kontrowersji. Sytuacja wymaga szerokiej dyskusji w oparciu o doświadczenia krajowe i zagraniczne, tak by w efekcie zaproponowane rozwiązania nie zagrażały polskim przedsiębiorcom – uważają eksperci BCC.

Więcej: bcc.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH