Będą zmiany w budżecie refundacyjnym?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   05-02-2018, 11:28

Będą zmiany w budżecie refundacyjnym? Całkowity budżet na refundację wynosi nie więcej niż 17% sumy środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń gwarantowanych w planie finansowym NFZ (fot. archiwum)

W resorcie zdrowia prowadzone są prace koncepcyjne w kierunku ewentualnych zmian dot. budżetu na refundację. Jedna z propozycji zakłada m.in. wprowadzenie przedziału wartości procentowych, na podstawie których wyliczana byłaby kwota środków przeznaczonych na refundację.

Posłanka Elżbieta Sobecka zadała ministrowi zdrowia pytanie w sprawie podwyższenia budżetu refundacyjnego.

Jak przypomniał wiceminister zdrowia, Marcin Czech w odpowiedzi, zgodnie z art.3 ust. 1 ustawy o refundacji leków całkowity budżet na refundację wynosi nie więcej niż 17% sumy środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń gwarantowanych w planie finansowym NFZ.

Oznacza to, iż zmiana sposobu określania całkowitego budżetu na refundację wymagałaby dokonania stosownych zmian w przepisach prawnych i tym samym przeprowadzenia nowelizacji ustawy refundacyjnej.

- Aktualnie w resorcie zdrowia prowadzone są prace koncepcyjne w kierunku ewentualnych zmian tego przepisu. Jedna z propozycji zakłada m.in. wprowadzenie przedziału wartości procentowych, na podstawie których wyliczana byłaby kwota środków przeznaczonych na refundację - dodaje wiceminister.

Projekt stosownych zmian zostanie przekazany do Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, organu pomocniczego, opiniującego decyzje gospodarcze dla Rady Ministrów, celem dokonania dogłębnej oraz merytorycznej analizy. Po wydaniu opinii przez Komitet Ekonomiczny resort zdrowia podejmie decyzję, co do dalszej ścieżki procedowania wskazanych zmian.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH