Będzie e-rewolucja, będą dane

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   07-03-2016, 14:11

Będzie e-rewolucja, będą dane Obecnie resort zdrowia nie dysponuje szczegółowymi danymi na temat niewykupowania przez pacjentów zaordynowanych leków

Obecnie żadna instytucja publiczna nie posiada informacji dotyczącej liczby pacjentów rezygnujących z nabycia w aptece zaordynowanych leków. Nie jest także możliwe określenie, w ilu przypadkach związane jest to z sytuacją finansową pacjenta - stwierdza wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Resort zdrowia został zapytany przez posła Jarosława Sachajki (Kukiz'15) o szczegółowe dane dotyczące nierealizowanych recept, w poszczególnych grupach wiekowych (0-16, 17-24, 24-44, 45-59, 60-74, 75 i więcej), z podziałem na kobiety i mężczyzn oraz województwa i powiaty, obejmujących lata 2011, 2012, 2013, 2014.

- Zbieranie danych o zaordynowanych lekach oraz późniejszego nabycia ich w aptece będzie możliwe po ukończeniu prac związanych z informatyzacją służby zdrowia, w szczególności w chwili wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej oraz elektronicznej recepty, które umożliwią przetwarzanie takich danych - dodaje wiceminister.

Obecnie resort zdrowia może posługiwać się jedynie danymi ze źródeł powszechnie dostępnych. Tak też było podczas debaty parlamentarnej 26 listopada 2015 roku, podczas której Minister Zdrowia wskazał konkretnie, iż "według najbardziej ostrożnych szacunków i badań 17%, a nie 13%, recept jest niewykupywanych, ale w praktyce oznacza to, że te procenty nie są rozłożone równo na wszystkich, tylko to znaczy, że 17% ludzi, osób, pacjentów nie realizuje tego, co zalecili im lekarze".

Taka wypowiedź ministra miała być próbą opisania skali problemu, jakim jest zjawisko odchodzenia, szczególnie starszych osób, od okienka aptecznego z powodu braku środków na zakup leków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH