Będzie reguła precedensu? Jest już projekt ustawy

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   24-03-2016, 09:31

Będzie reguła precedensu? Jest już projekt ustawy Nowy projekt ma być ratunkiem dla tych, którzy nie zakwalifikowali się do programów lekowych

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o ratunkowym dostępie do technologii medycznych. Nowa ustawa ma rozwiązać problem chorych wymagających terapii niestandardowych, którzy nie kwalifikują się do programów terapeutycznych.

Utworzenie specjalnego funduszu ratunkowego ma pozwolić na opłacanie terapii nieuwzględnionych w ustawie refundacyjnej i koszyku świadczeń gwarantowanych. Mógłby być wykorzystywany w sytuacjach wyjątkowych, kiedy niezbędne jest leczenie ratunkowe.

Obecnie brakuje narzędzi prawnych do prowadzenia leczenia w sytuacjach nieuwzględnionych w ustawie refundacyjnej, a dostęp do technologii medycznych jest limitowany. Zgodnie z zapowiedziami będzie można uzyskać zgodę ministra, jeśli dana technologia medyczna zapewni pacjentowi niezbędne i skuteczne leczenie.

Wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, już w grudniu 2015 roku zapowiadał zmiany w zakresie "elastycznego podejścia do chemioterapii niestandardowej".

– Wentyl bezpieczeństwa musi być w systemie, ale będzie pod kontrolą. Tak, by nie zdarzały się sytuacje, jak pacjenta z rakiem prostaty, który potrzebuje leku ostatniego rzutu w programie lekowym. Obecnie nie może go dostać, zanim nie zostanie przeleczony chemioterapią standardową. Problem polega na tym, że chory ma też wadę serca i nie można podać mu standardowej chemii.

- Obecnie nie mam żadnych narzędzi prawnych, żeby takiemu pacjentowi przyznać leczenie. W innych państwach są rozwiązania, np. reguła precedensu w Austrii, gdzie jeśli jeden chory otrzymał leczenie, każdy inny otrzyma je automatycznie. Jeśli takich pacjentów będzie więcej, trzeba zmienić opis programu. Musi być rozwiązanie systemowe, umożliwiające reagowanie w takich wyjątkowych sytuacjach – twierdzi dr Łanda.

Jak problem jest rozwiązywany dzisiaj? Pracownicy chodzą po szpitalach i proszą dyrektorów o znalezienie środków i zafundowanie takiego leczenia.

Budżet na technologie ratunkowe miałby wynosić około 10 milionów zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH