Bezpieczeństwo lekowe: trzeba być przygotowanym na sytuacje kryzysowe

POLITYKA LEKOWA

Autor: PEX PharmaSequence/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 14:36

Bezpieczeństwo lekowe: trzeba być przygotowanym na sytuacje kryzysowe Polska, podobnie jak inne kraje UE, powinna mieć własne fabryki osocza, zmniejszające uzależnienie od innych krajów (fot. archiwum)

Potrzebne jest produkowanie i tworzenie rezerw produktów krytycznie ważnych dla zdrowia społeczeństwa, na przykład na wypadek epidemii, ale także na wypadek międzynarodowej sytuacji kryzysowej powodującej przerwy w zaopatrzeniu z zagranicy.

W sytuacji rosnącej niestabilności politycznej i gospodarczej na świecie niezwykle ważne jest tworzenie warunków do lokalnego wytwarzania oraz tworzenia rezerw produktów krytycznie ważnych dla zdrowia społeczeństwa - uważają eksperci w raporcie "Polityka lekowa – tezy do dyskusji": Stefan Bogusławski, partner zarządzający i CEO PEX Pharma Sequence oraz Tomasz Kiełczewski i Piotr Grzybała, starsi konsultanci PEX, eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku zdrowia. 

Są to przede wszystkim produkty suplementacyjne, bez których pacjenci umrą (takie jak np. hormony), leki z grup przeciwinfekcyjnych, a także inne produkty o dużej skuteczności leczniczej. Rezerwy takie powinny być tworzone na wypadek epidemii, ale także na wypadek międzynarodowej sytuacji kryzysowej powodującej przerwy w zaopatrzeniu z zagranicy.

Tworzenie ich może być oparte na lokalnych producentach lub dystrybutorach. Do tworzenia takich rezerw mogą być wykorzystane również doświadczenia i zasoby wojska.

Oddzielnym zagadnieniem jest wykorzystanie krwi i osocza, otrzymywanego w Polsce od dawców krwi do wytwarzania produktów krwio- i osoczopochodnych. W tej chwili produkty takie są wytwarzane za granicami kraju, na bazie osocza od dawców polskich. Polska, podobnie jak inne kraje UE, powinna mieć własne fabryki osocza, zmniejszające uzależnienie od innych krajów.

O jakich sytuacjach mowa?
• Potencjalne zagrożenie brakami podstawowych, ratujących życie produktów leczniczych, wywołane międzynarodową sytuacją kryzysową.
• Epidemia chorób zakaźnych, wykraczająca poza spotykaną dotąd skalę.
• Zagrożenie brakiem leków osoczopochodnych, wytwarzanych za granicą, z powodu przerwy w zaopatrzeniu lub wzmożonego popytu w innych krajach.

Więcej: https://www.pexps.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH