Bortezomib w pierwszej linii? MZ analizuje wniosek

POLITYKA LEKOWA

Autor: ŁS/rynekaptek.pl   23-10-2014, 12:32

Bortezomib w pierwszej linii? MZ analizuje wniosek Lek Velcade - czy będzie refundowany w leczeniu szpiczaka mnogiego w pierwszej linii? (fot. Fotolia/PTWP)

Ministerstwo Zdrowia analizuje zasadność refundacji bortezomibu (Velcade), który może być stosowany w indukcji leczenia dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym szpiczakiem mnogim – dowiedział się portal rynekaptek.pl.

Chodzi o chorych, którzy kwalifikują się do chemioterapii dużymi dawkami cytostatyków w połączeniu z przeszczepieniem hematopoetycznych komórek macierzystych (terapia skojarzona z deksametazonem, lub deksametazonem i talidomidem).

- Uprawniony podmiot złożył wniosek o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny leku Velcade w wyżej wymienionym wskazaniu. Minister analizuje ofertę firmy w zakresie wniosku – poinformował portal rynekaptek.pl Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy MZ.

Zdaniem specjalistów bortezomib hamuje specyficzne enzymy w komórkach nowotworowych, spowalniając rozrost szpiczaka. Według danych Europejskiej Agencji Leków w przypadku wcześniej nieleczonego szpiczaka zastosowanie bortezomibu przed przeszczepem szpiku może istotnie wydłużać przeżywalność pacjentów. Również u chorych z nawracającym lub opornym na leczenie szpiczakiem mnogim kliniczna skuteczność terapii jest wyższa w grupie pacjentów otrzymujących bortezomib.

Pytanie o bortezomib związane jest z apelem przedstawicieli Polskiej Grupy Szpiczakowej, która skupia hematologów zajmujących się leczeniem szpiczaka mnogiego.  Eksperci w liście do MZ proszą o większą dostępność bortezomibu. - Mając diagnozę szpiczaka, nie możemy od razu zastosować bortezomibu. Dopiero, gdy pacjent nie odpowie na standardowe leczenie, może w drugiej linii otrzymać ten lek – przekonują.

Czytaj więcej: Czekając na bortezomib

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że Velcade zawierający substancję czynną bortezomib, jest objęty refundacją w ramach programu lekowego: Leczenie szpiczaka plazmocytowego (ICD-10 C 90.0).

W ramach przedmiotowego programu ze środków publicznych finansowane jest leczenie bortezomibem:

- pacjentów z nowo zdiagnozowanym szpiczakiem mnogim niekwalifikujących się do chemioterapii wysokodawkowej w połączeniu z przeszczepieniem komórek krwiotwórczych, spełniających przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH