Branża farmaceutyczna "nie odpuszcza" do ostatniej chwili

POLITYKA LEKOWA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   17-03-2011, 07:06

Branża farmaceutyczna "nie odpuszcza" do ostatniej chwili

Nowa ustawa refundacyjna nad którą dziś (17 marca) będzie debatował Sejm jest szkodliwa gdyż grozi wzrostem obciążeń zarówno samych pacjentów jak i wszystkich ogniw łańcucha dostarczającego leki - uważają przedstawiciele sektora farmaceutycznego.

Według przedstawicieli branży farmaceutycznej, akt prawny w dotychczas proponowanym przez posłów kształcie przyniesie skutki odwrotne do tych, jakie przyświecały jego autorom.

Jednym z deklarowanych celów była poprawa dostępu chorych do leków. Tymczasem może nastąpić wzrost współpłacenia leki refundowane przez pacjentów, co ograniczy dostęp do nowoczesnych terapii.

Projekt bez analizy
- W dużej mierze jest to efekt tego, że na etapie przygotowania ustawy nie przeprowadzono rzetelnej analizy jej potencjalnych skutków - uważa Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.

- Zmniejszenie i zamrożenie budżetu refundacyjnego na poziomie 17 proc. kwoty przeznaczonej na świadczenia opieki zdrowotnej oznacza mniejsze środki na refundacyjne dopłaty do leków przez NFZ - wskazywali uczestnicy konferencji prasowej „Czy będzie nas stać na leki refundowane? Uczestnicy rynku farmaceutycznego wobec nowej ustawy refundacyjnej”.

Krytykowali również wprowadzenie 3-proc. parapodatku naliczanego od obrotu lekami refundowanymi oraz drastyczne obniżenie marży hurtowej. Przypomnijmy, że projekt ustawy zakłada też wprowadzenie mechanizmu “payback” gwarantującego NFZ zwrot kosztów poniesionych na leki wykorzystane przez pacjentów, jeśli limit założony uprzednio na dane grupy lekowe zostanie przekroczony.

Eksperymentalna kompilacja
Zdaniem krytyków projektu ustawy, wszystko to sprawia, że dokument jawi się jako eksperymentalna modyfikacja szeregu mechanizmów znanych w niektórych krajach europejskich. Jednak nie uwzględnia ona specyfiki polskiego rynku farmaceutycznego, w tym potrzeb społecznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH