Branża farmaceutyczna o aptekarzach i aptekach

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   06-09-2011, 22:50

Branża farmaceutyczna o aptekarzach i aptekach

"W trakcie prac legislacyjnych nad ustawą refundacyjną Naczelna Rada Aptekarska podnosiła kilka ważnych aspektów. Niektóre skończą się zaskarżeniem ustawy do Trybunału Konstytucyjnego".

Taką deklarację złożył mec. Krzysztof Baka, radca prawny NRA podczas konferencji na temat ustawy o refundacji leków.

Wcześniej, mimo licznych deklaracji, żadne środowisko związane z branżą farmaceutyczną nie zdecydowało się na zaskarżenie ustawy do TK. Im bliżej wyborów do samorządu aptekarskiego, tym większa aktywność środowiska.

Mimo że ustawa jest już podpisana, nadal trwa walka o ostateczny kształt rozporządzeń wykonawczych (np. w sprawie ogólnych warunków umów). Farmaceuci powinni też wypracować wspólne stanowisko dotyczące rozporządzenia w sprawie recept lekarskich.

Jak na razie bowiem, przedstawiciele innych środowisk dostrzegli przede wszystkim brak spójnego działania aptekarzy z innymi uczestnikami rynku w rozmowach z ustawodawcą, ale także podziały toczące środowisko farmaceutów od wewnątrz.

Wzajemne żale

Mecenas Paulina Kieszkowska-Knapik z kancelarii Baker McKenzie przypomniała, że pojawiały się opinie o niezgodności ustawy z Konstytucją i w czasie prac legislacyjnych samorząd aptekarski w ogóle nie chciał na ten temat rozmawiać. 

- Aptekarze byli zawodowo reprezentowani w Sejmie przez Naczelną Radę Aptekarską i ta reprezentacja zaakceptowała pewnie niekorzystne dla farmaceutów rozwiązania, część z nich sama proponując.

Zdaniem mecenas, na własne życzenie samorządu, aptekom odebrano możliwości rynkowego reagowania: - Teraz trudno będzie podnieść farmaceutom pewne argumenty i bronić swoich interesów, ponieważ część z tych rozwiązań to postulaty środowiska. Powstaje dylemat związany z reprezentacją zawodową.

Tyle że reprezentanci samorządu aptekarskiego też mają dzisiaj żal do przedstawicieli innych środowisk z obszaru farmacji. - Byliśmy zaskoczeni stanowiskiem środowiska odnośnie przepisu, który został w ustawie - przyznał mec. Krzysztof Baka.Chodzi o przepis, zgodnie z którym podmiot prowadzący aptekę musi zwrócić refundację, jeżeli nastąpiła realizacja recepty niezgodnie z ustawą o refundacji leków, o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH