Ceny insulin wracają do pooprzedniego poziomu

POLITYKA LEKOWA

Autor: newsrm.tv/ rynekaptek.pl   29-10-2015, 12:49

Ceny insulin wracają do pooprzedniego poziomu Dobra wiadomość dla pacjentów z cukrzycą, którzy bez przeszkód mogą kontynuować terapię, nie ponosząc dodatkowych obciążeń finansowych

Nowa lista leków refundowanych przywraca cenę insuliny długodziałającej lantus do poziomu z przedostatniej listy leków refundowanych – mówi newsrm.tv dr Andrzej Paciorkowski, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, koordynator ogólnopolskiego programu Szkoła Cukrzycy.

Od trzech lat na liście leków refundowanych znajduje się długo działający analog insuliny Lantus refundowany w cukrzycy typu 1 oraz u części pacjentów w cukrzycy typu 2. Od 1 września 2015 r., po wejściu na listę refundacyjną – biosymilaru glargine, obniżył się limit refundacyjny. W związku z tym odpłatność dla pacjenta za preparat Lantus automatycznie, istotnie wzrosła.

Firma Sanofi obniżyła cenę preparatu do poziomu, który przywrócił odpłatność dla pacjenta sprzed dwóch miesięcy – 72,95 zł za opakowanie 5 wstrzykiwaczy. Nowa cena będzie obowiązywać od 1 listopada.

- Dzięki temu pacjenci będą mogli  kontynuować leczenie preparatem wybranym wspólnie przez chorego i lekarza. W przypadku cukrzyków, którzy nie stosowali wcześniej insuliny długodziałającej, oznacza to możliwość wyboru rodzaju insuliny bez konieczności rozważania cen poszczególnych leków – dodaje dr Andrzej Paciorkowski.

Wskazania refundacyjne insuliny Lantus pozostają bez zmian. Z terapii mogą korzystać pacjenci z cukrzycą typu 2, leczeni insuliną NPH od co najmniej pół roku z hemoglobiną glikowaną (HbA1c)  8% i więcej oraz ci, u których w tym okresie leczenia pojawiły się udokumentowane nawracające epizody ciężkiej lub nocnej hipoglikemii.

W przypadku osób z cukrzycą typu 1. analog jest refundowany w całej populacji, do refundacji uprawnieni są także diabetycy z cukrzycą o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg WHO). Insulina glargine Lantus jest refundowana zarówno w jednorazowym wstrzykiwaczu jak i we wkładach do wielorazowych wstrzykiwaczy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH