Chory pacjent czeka na refundację leku Soliris

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ. wyborcza.pl/rynekaptek.pl   27-09-2016, 10:29

Chory pacjent czeka na refundację leku Soliris MZ czeka na wynik analizy weryfikacyjnej AOTMiT

Wyborcza.pl opisuje przypadek mieszkańca Legnicy, który cierpi na rzadką chorobę. Na rynku jest skuteczny lek przeciwko temu schorzeniu. Ministerstwo Zdrowia planuje objąć refundacją lek. Czeka na analizę weryfikacyjną AOTMiT.

Chory żyje dzięki regularnym dawkom leku Soliris (eculizumab). Terapia to wydatek ok. 150 tys. zł miesięcznie, dlatego rodzina zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia i NFZ z prośbą o refundację - informuje wrocławskie wydanie portalu wyborcza.pl.

Lek jest stosowany u pacjentów we wskazaniu atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego. Starania o jego refundację sięgają 2014 roku, kiedy pacjenci zwrócili się o pomoc do posłów, by interweniowali w tej sprawie u ministra zdrowia.

W 2014 roku resort odpowiedział, że mając na uwadze cenę tego produktu, który jest uważany za najdroższy lek na świecie oraz potencjalnie większą liczbę pacjentów, którzy mogliby skorzystać z terapii tym lekiem, niezbędne jest pochylenie się nad problematyką finansowania takiej terapii. Przemawia za tym fakt, iż pacjenci objęci takim leczeniem będą stosować ten produkt do końca życia.

Jak dodał wtedy MZ, prowadzone były rozmowy z producentem leku firmą farmaceutyczną Alexion Pharmaceuticals.

"Minister zdrowia zaproponował firmie złożenie wniosku o wprowadzenie leku Soliris (Eculizumab) na listę leków refundowanych bądź też do programu lekowego. Ponadto procedura refundacyjna umożliwia negocjacje zasad i warunków ewentualnego objęcia refundacją produktu leczniczego pomiędzy firmą farmaceutyczną a Komisją Ekonomiczną oraz przeprowadzenie dokładnych analiz zasadności objęcia refundacją leku dokonywaną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych, co prowadzi do racjonalizacji wydatkowania środków publicznych, szczególnie mając na uwadze wysoką cenę produktu leczniczego Soliris (Eculizumab), sięgającą ok. 25 tys. zł za jedną ampułkę, co w rocznej terapii dorosłej osoby przekłada się na ok. 2,5 mln zł kosztów terapii jednej osoby" - napisano.

Obecnie ministerstwo zdrowia planuje wprowadzenie leku do refundacji. W sierpniu 2016 roku do AOTMiT wpłynęło zlecenie przygotowania analizy weryfikacyjnej AOTMiT, stanowiska Rady przejrzystości, rekomendacji Prezesa Agencji w sprawie finansowania ze środków publicznych leku w ramach programu leczenia atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego (aHUS).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH