Ciężko chorzy uzyskają dostęp do leków nie będących jeszcze w obrocie

POLITYKA LEKOWA

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   14-03-2017, 09:06

Ciężko chorzy uzyskają dostęp do leków nie będących jeszcze w obrocie Cieżko chorzy pacjenci będą mogli za darmo skorzystać z leków nie będących jeszcze w obrocie

W ostatniej wersji projektu dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej (DNUR) pojawiły się zmiany dotyczące tzw. compassionate use, czyli programu umożliwiającego ciężko chorym pacjentom terapię lekami, których jeszcze nie dopuszczono do obrotu.

Za świadczenia gwarantowane, m.in. badania i hospitalizację, ma płacić NFZ, a nie tzw. sponsor - podaje "Rz".

Ubezpieczeni pacjenci cierpiący na choroby, których nie można skutecznie leczyć środkami dopuszczonymi do sprzedaży, będą więc mogli za darmo skorzystać z leków nie będących jeszcze w obrocie.

Dotychczas chorzy mogli liczyć tylko na decyzję ministra zdrowia, który mógł dopuścić lek do obrotu na czas określony. Jak zauważa Rzeczpospolita, przepis ten dotyczy jednak sytuacji „klęski żywiołowej lub zagrożenia życia lub zdrowia ludzi", nie mógł więc być powszechnie stosowany.

Projekt dodaje do prawa farmaceutycznego nowe przepisy, które zakładają m.in., że program ma być stosowany u cierpiących na chorobę, której nie można skutecznie leczyć środkiem dopuszczonym do obrotu w Polsce. Aby jednak z terapii skorzystać, producent musi złożyć wniosek o dopuszczenie do obrotu albo lek musi się znajdować w fazie badań klinicznych lub tuż po niej.

Ubezpieczony pacjent korzystający z programu będzie miał prawo nie tylko do darmowego leku, ale także do świadczeń gwarantowanych. Za badania i hospitalizację towarzyszące terapii, a także samo jej podanie, jeśli są zapewnione w standardzie leczenia, zapłaci NFZ, a nie np. sponsor badania (co zdarzało się teraz).

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH