Co ogranicza zakupy grupowe leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   29-05-2013, 11:01

Co ogranicza zakupy grupowe leków

Zakupy grupowe leków - tak, ale po pokonaniu kilku problemów, które skutecznie blokują ten proces - mówili uczestnicy konferencji Rynku Zdrowia "Gospodarka lekami w szpitalu", odbywającej się w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 13 maja br.).

- Całe zaopatrzenie szpitala skupia się na dwóch działach: technicznym i aptece szpitalnej. W naszej gestii jest zaopatrzenie w produkty lecznicze i wyroby jednorazowe, odczynniki, zaopatrzenie działalności naukowej. Apteka jest podzielona na sekcje: produktów gotowych, wyrobów medycznych, odczynników, leków onkologicznych, pracownię cytostatyczną, leku jałowego i zamówień publicznych - opisywała strukturę szpitalnej apteki Wojskowego Instytutu Medycznego CSK w Warszawie jej kierownik, Małgorzata Grotowska.

Dodała, że apteka zatrudnia 43 osoby, z tego 23 osoby personelu fachowego. W takiej sytuacji jest kluczowym, jednym z ważniejszych działów szpitala. Farmaceuci zauważyli jednak, że w mniejszych jednostkach, ze względów finansowych, jest pokusa zastępowania aptek działami farmacji. - Każdy szpital powinien posiadać aptekę szpitalną. Tylko w takich jednostkach jak zakłady opieki leczniczej czy hospicja, dopuszczalne powinno być posiadanie jedynie działu farmacji - ocenił Dariusz Smoliński, opolski konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej.

Lepiej rozpakietować

Farmaceuci uznali, że posiadanie przez aptekę samodzielnej pracowni leków cytostatycznych lub prowadzącej indywidualne dawki w postaci żywienia pozajelitowego, powinno być traktowane jako usługa farmaceutyczna i uwzględniane przez NFZ przy kontraktowaniu.

Piotr Pobrotyn, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu przypomniał, że koszty leków i wyrobów medycznych są drugą pozycją na liście wydatków szpitala. Stąd starania o maksymalne obniżanie cen leków. Jednym z rozwiązań są zakupy grupowe. Jednak, zdaniem dyrektora Pobrotyna, istnieją problemy, które wygaszają ten proces.

- Pierwszy problem dotyczy kłopotów z opracowaniem ujednoliconych i zunifikowanych, przynajmniej w skali regionalnej, receptariuszy szpitalnych. Po drugie, część szpitali kupuje leki w pakietach. W naszym szpitalu każda pozycja zamawiana jest indywidualnie. Odkąd jestem dyrektorem, ponad dwukrotnie obniżyłem cenę zakupu leków - przyznał Piotr Pobrotyn.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH