Co ze sfinansowaniem szczepień przeciwko pneumokokom?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Polityka Zdrowotne, dziennik.pl/ rynekaptek.pl   21-10-2016, 12:29

Co ze sfinansowaniem szczepień przeciwko pneumokokom? W budżecie na 2017 rok nie znalazła się kwota na sfinansowanie szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich nowo narodzonych dzieci

Od 2017 będą finansowanie szczepienia przeciw pneumokok dla wszystkich dzieci - deklarował w wywiadzie dla PAP Jarosław Pinkas. - W projekcie budżetu na 2017 rok nie zarezerwowano kwoty na sfinansowanie tych szczepień dla wszystkich dzieci - mówi z kolei wiceminister Katarzyna Głowala.

W budżecie na 2017 rok nie znalazła się kwota na sfinansowanie szczepień przeciwko pneumokokom dla wszystkich nowo narodzonych dzieci. - Nie ma na to pieniędzy, więc środki na ten cel nie zostały zarezerwowane – mówiła Katarzyna Głowala, wiceminister zdrowia, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Ale ponieważ prace nad budżetem się jeszcze nie skończyły, wiceminister nie chciała jednoznacznie przyznać, że rząd wycofuje się ze złożonej kilka miesięcy temu obietnicy.

Z wyliczeń Ministerstwa Zdrowia wynika, że koszty mogą sięgać 166 mln zł. To prawie tyle samo, ile obecnie resort wydaje na wszystkie szczepienia, których koszty wynoszą 170 mln zł.

Minister finansów nie chce dać na ten cel funduszy, choć - jak przyznaje w rozmowie z dziennik.pl osoba z kierownictwa resortu - zgodził się, by przesunąć środki z tegorocznej rezerwy budżetowej ministerstwa zdrowia i jeszcze w tym roku kupić szczepionki, które będzie można wykorzystać w programie szczepień w roku 2017.

Finansowanie szczepionki przeciw pneumokokom zostało wpisane przez Ministerstwo Zdrowia do projektu rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, które zostało skierowane do konsultacji społecznych 25 lutego. Zgodnie z projektem rozporządzenia szczepienie przeciw pneumokokom miało otrzymywać każde dziecko urodzone po 1 stycznia 2017 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH