Co znajdzie się na liście "S"? Zdecyduje mechanizm rankingujący

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJX, sejm/ rynekaptek.pl   29-04-2016, 09:22

Co znajdzie się na liście "S"? Zdecyduje mechanizm rankingujący

Ponieważ pada wiele pytań dotyczących zasady, na podstawie której resort zdrowia będzie wpisywał leki na listę bezpłatnych produktów dla seniorów, MZ informuje o wykorzystaniu czynnika rankingującego.

- Leki, a także środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, dostępne bezpłatnie pacjentom po ukończeniu przez nich 75. roku życia, będą wskazywane przez ministra zdrowia w oparciu o kryteria związane bezpośrednio z celem ustawy 75+, takie jak zaspokojenie: potrzeb zdrowotnych, dostępność i bezpieczeństwo stosowania leków, a także z uwzględnieniem rocznego limitu wydatków przewidzianych na ten cel w ustawie budżetowej na dany rok - przypomina Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia.

Jak zapewnia, że wybór tych produktów będzie się odbywać w sposób przejrzysty i obiektywny. - Minister wykorzysta w tym celu wprowadzony do projektu ustawy czynnik rankingujący (art. 43a ust. 2 pkt 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Czynnik rankingujący będzie obligować ministra do stosowania w toku ustalania wykazu bezpłatnych leków kryterium stosunku kosztów leku do uzyskiwanych efektów zdrowotnych - dodaje dr Łanda.

Zmiany na wykazie „S” zarówno w zakresie wprowadzania nowych leków, jak i ich usuwania, w tym również usuwania w trybie mechanizmu korygującego, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach, odbywać się będą w oparciu o kryteria opisane w ustawie, ze szczególnym uwzględnieniem czynnika rankingującego.

- W przypadku zaistnienia konieczności zastosowania mechanizmu korygującego związanej z ryzykiem przekroczenia budżetu przeznaczonego na finansowanie bezpłatnych leków, minister będzie dokonywać zmiany w wykazie polegającej na usunięciu danego leku. Zmiany te, w przypadku konieczności ich zastosowania, będą najczęściej przybierać formę usuwania z wykazu „S” produktów refundowanych o najniższej efektywności kosztowej, a więc z zastosowaniem czynnika rankingującego - wyjaśnia wiceszef resortu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE