Damorwe leki: tylko na receptę, od lekarza rodzinnego

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   03-12-2015, 15:12

Damorwe leki: tylko na receptę, od lekarza rodzinnego Leki bez pieniędzy dla seniorów

Za tydzień planujemy przesłać do konsultacji zewnętrznych rządowy projekt ustawy o darmowych lekach dla seniorów 75+. Obecnie jesteśmy na etapie uzgodnień wewnętrznych. Projektem będą objęte wszystkie osoby powyżej 75 roku życia - zapowiada Konstanty Radziwiłł.

- Po pierwsze projekt jest adresowany do wszystkich osób starszych, bez względu na ich status materialny. Chodzi o uniknięcie wymogu weryfikacji prawa do uprawnień przez lekarzy lub aptekarzy - mówił minister zdrowia podczas konferencji zorganizowanej w resorcie zdrowia (3 grudnia 2015r.).

- Po drugie, chodzi o leki na receptę, które będą mogli przepisywać jedynie lekarze rodzinni - dodał minister wskazując, że w ten sposób resort chce zachować nadzór nad wydatkami na program, a także uniknąć "hazardu moralnego", czyli wymuszania na lekarzu przepisywania konkretnych leków, wychodząc z założenia, że lekarz rodzinny najlepiej zna swojego pacjenta.

Jak dodał, projekt nie dotyczy wszystkich leków obecnie refundowanych. - Te produkty będą stopniowo dopisywane do listy "S" w postaci publikacji kolejnych obwieszczeń, tak jak to się dzieje obecnie w przypadku nowelizacji wykazów refundacyjnych co dwa miesiące.

Konstanty Radziwiłł zaznaczył od razu, że docelowo resort zdrowia chce odejść od zmian na wykazach co dwa miesiące i w przyszłości zmieniać rozporządzenia refundacyjne rzadziej.

Na wykazach dla seniorów mają się znaleźć leki stosunkowo tanie, stosowane w chorobach wieku podeszłego, w tym układu nerwowego i w schorzeniach degeneracyjnych.

Resort szacuje, że na projekt w 2016 roku trzeba będzie przeznaczyć ok. 500 mln zł.

- Na listę trafią przede wszystkim tanie leki, w których odpłatność dla pacjenta wynosi dzisiaj 30 i 50 proc. i jest dużym obciążeniem finansowym. Na liście na pewno nie znajdą się leki OTC, dodatki żywnościowe i suplementy diety - zapewniał dr Krzysztof Łanda, wiceminister zdrowia.

Lista ma być uzupełniana o kolejne leki. Resort rozważa też w przyszłości nadanie uprawnień do ich przepisywania przez inne grupy lekarzy, na przykład specjalistów. Obecnie bowiem jest to ograniczone do lekarzy rodzinnych.

Przy obecnym rozwiązaniu może dojść do sytuacji, że strumień pacjentów zostanie przekierowany z kolejek do specjalistów do lekarzy rodzinnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH