Decyzje refundacyjne a realna dostępność leków: kiedy będzie lepiej?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   11-12-2017, 13:25

Decyzje refundacyjne a realna dostępność leków: kiedy będzie lepiej? Poseł wydał interpelację w sprawie list refundacyjnych leków (Fot. Archiwum)

Czy jest możliwe skrócenie czasu od decyzji resortu zdrowia do zarządzeń NFZ tak, by pacjenci płynnie mogli ubiegać się o refundowane leki? - pyta ministra zdrowia poseł PO, Grzegorz Furgo.

Poseł Furgo w interpelacji do ministra zdrowia przypomniał, że Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na istniejące różnice pomiędzy datą wejścia w życie decyzji refundacyjnych, a praktyczną dostępnością objętymi refundacjami leków.

Jak wyjaśnia poseł, ogromna liczba skarg kierowanych do RPO dotyczyła okoliczności, gdy pomimo wejścia w życie decyzji refundacyjnej, która jest obligatoryjna dla wszystkich podmiotów, pacjenci doświadczali problemów z ich zakupem w ramach refundacji.

Pisze, że wina leży po stronie NFZ, które zbyt wolno wprowadza odpowiednie zarządzania umożliwiające wykonanie decyzji refundacyjnych.

Ponadto w jego ocenie, ww. regulacje nie działały, gdy pacjenci zakupili dany lek objęty już formalnie refundacją na własną rękę, a z powodu braku odnośnych przepisów nie mogli ubiegać się o zwrot kosztów.

Pyta więc, czy jest możliwe skrócenie czasu od decyzji resortu zdrowia do zarządzeń NFZ, tak by pacjenci płynnie mogli ubiegać się o refundowane leki.

Chce także poznać działania resortu, by pacjenci kupujący z wyprzedzeniem lek ujęty już na liście, mogli otrzymywać refundację w ślad za pojawieniem się zarządzenia NFZ.

Więcej: http://www.sejm.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH