Detralex pozostanie na rynku do 2012 roku

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   19-03-2009, 22:45

Detralex – produkt leczniczy firmy Servier, który nie został zharmonizowany, zostanie wycofany z obrotu. Ale dopiero po 2012 roku. Bowiem zgodnie z prawem, leki wprowadzone do obrotu do końca ubiegłego roku, pozostaną na rynku do końca upływu terminu ich ważności.

– Francuska firma Servier nie zharmonizowala w Polsce trzech leków. Wśród niech jest też produkt, który w kraju producenta został skreślony w 2005 toku z listy leków jako nieskuteczny – wyjaśnia Marek Twardowski, wiceminister zdrowia.

Wniosek producenta o harmonizacji Detralexu nie mógł zostać pozytywnie rozpatrzony, ponieważ skład leku był niezgodny z zadeklarowanym.

– Mimo wielokrotnych spotkań z producentem, informacje, które uzyskał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, nie pozwalały na harmonizację – tłumaczy Twardowski. - W leku znalazło się 7 substancji chemicznych, pochodnych hesperydyny, wobec których nie posiadamy wiedzy, czy są one objętne czy szkodliwe dla zdrowia, czy mają działanie lecznicze.

Zdaniem Serviera te substancje, które zostały uznane za zanieczyszczenie produktu, to "unikalna kompozycja, która działa razem z substancją czynną (tzw. frakcja flawonowa)". Producent jednak nie potrafił udowodnić, że ten unikalny produkt ma udowodnione kliniczne korzystne działanie terapeutyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH