Dlaczego bezpłatny lek kosztuje? Ministerstwo (prosto) tłumaczy seniorom

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   08-02-2014, 10:59

Dlaczego bezpłatny lek kosztuje? Ministerstwo (prosto) tłumaczy seniorom

Ministerstwo Zdrowia zorganizowało 5 lutego spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dla osób, które zostawiają w aptekach niemałe pieniądze, temat był ważny: jak zaoszczędzić na lekach i dlaczego drogie w ogólnym mniemaniu leki wcale nie są drogie oraz dlaczego lek bezpłatny kosztuje. Dla wyjaśnienia zjawiska użyto m.in. krów: białej w czarne kropki, białej w fioletowe kropki i czarnej krowy w kropki bordo. Słuchacze wydawali się być ze spotkania zadowoleni.

Kto by nie był? Na tę debatę, ze względu na wagę tematu resort zdrowia wystawił urzędników najwyższego szczebla.

W roli głównej wystąpił minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz. Ponieważ było o lekach, był też wiceminister, Igor Radziewicz-Winnicki, człowiek, który "zajmuje się strategią postępowania z lekami". Wystąpili też dwaj panowie, "którzy odpowiadają za politykę lekową całego kraju": Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych oraz Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia. Dyrektor miał silne wsparcie dwóch pań z departamentu: swojej zastępczyni, Małgorzaty Szelachowskiej i pracującej od niedawna w departamencie, Katarzyny Klimkowskiej. Obie są farmaceutkami z wykształcenia.

- Często słyszy się, że leki drożeją, że pacjenci bardzo dużo płacą za leki. W części przypadków jest to prawda. Pytanie czy zawsze musi tak być? Mamy dane, które mówią, że leki w Polsce są tańsze niż w Europie, zaś pacjenci w ciągu ostatnich lat do leków dopłacają coraz mniej - otworzył spotkanie minister Arłukowicz.

Według resoru, średni koszt dopłaty pacjenta do leku refundowanego nie przekracza 10 złotych.

- Skoro mamy najniższe ceny leków w Europie, to dlaczego płacicie tak wysokie ceny za leki? - pytał seniorów szef resortu zdrowia. Sam udzielił od razu odpowiedzi: - Czasem jest tak dlatego, że przepisywane są drogie leki, które mają swoje dużo tańsze odpowiedniki. Dlatego pierwsze spotkanie z tej serii to próba pokazania mechanizmu, w jaki sposób kupić taniej leki, tak samo skuteczne.

Krowa krowie równa
Trzeba przyznać, że urzędnicy mówili do seniorów zrozumiałym językiem, wykazując się przy tym ogromną kreatywnością. Z pewnością nie jest łatwo zobrazować taniość leków i uzmysłowić ideę różnicy cen produktów generycznych i oryginalnych, zawierających te same substancje. Dla wyjaśnienia zjawiska użyto krów.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH