Dostęp do leków onkologicznych – Polska w ogonie Europy

POLITYKA LEKOWA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   24-04-2015, 10:05

Dostęp do leków onkologicznych – Polska w ogonie Europy Z 30 innowacyjnych leków dopuszczanych do obrotu przez Europejską Agencję Leków (EMA) od 2004 r. w Polsce tylko 2 są refundowane dla wszystkich chorych, którzy dostali receptę (fot

Dostęp chorych na nowotwory do nowoczesnych leków jest w Polsce gorszy niż w Rumunii czy na Słowacji - informuje Ernst and Young.

Firma Ernst and Young sporządziła analizę dostępności do nowoczesnych leków onkologicznych w Polsce na tle 12 innych krajów europejskich.

Z 30 innowacyjnych leków dopuszczanych do obrotu przez Europejską Agencję Leków (EMA) od 2004 r. w Polsce tylko 2 są refundowane dla wszystkich chorych, którzy dostali receptę. Dla porównania, w Rumunii takich leków jest 11, a na Słowacji 15. 

Dalsze 16 leków innowacyjnych jest w Polsce stosowane w bardzo ograniczonym zakresie. Wchodzą one do programów lekowych i są przeznaczone dla wąskich grup pacjentów.

Nowe leki w Polsce wchodzą też do refundacji bardzo późno. Czas od zarejestrowania leku przez EMA do objęcia go refundacją wynosi średnio 9 kwartałów. Dłuższy jest tylko w Rumunii. 

Dwanaście leków innowacyjnych w ogóle nie weszło do polskiego systemu refundacji. Dzięki takiej polityce lekowej ministerstwa zdrowia NFZ oszczędza na refundacji, ale koszt tych oszczędności jest społecznie nie do zaakceptowania.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH