Dostępność do leków: całkowita równość jest niemożliwa, ale...

POLITYKA LEKOWA

Autor: PEX PharmaSequence/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 13:18

Dostępność do leków: całkowita równość jest niemożliwa, ale... Uzyskanie całkowitej równości w dostępie jest oczywiście niemożliwe, ale nie zwalnia to państwa od obowiązku działania w tym kierunku (fot. archiwum)

Jednym z największych wyzwań stojących przed systemem ochrony zdrowia w Polsce jest zapewnienie równości dostępu do świadczeń medycznych pacjentom z różnymi schorzeniami, na terenie całego kraju, bez względu na status materialny chorych.

- Równość w dostępie można zdefiniować raczej jako wyrównywanie szans uzyskania optymalnej diagnostyki i terapii (w obecnych warunkach publicznego finansowania systemu) relatywnie do stanu zdrowia pacjenta, niż jako zapewnienie formalnie równego czasu oczekiwania i poziomu finansowania bez względu na stan pacjenta - dodają autorzy raportu "Polityka lekowa – tezy do dyskusji": Stefan Bogusławski, partner zarządzający i CEO PEX Pharma Sequence oraz Tomasz Kiełczewski i Piotr Grzybała, starsi konsultanci PEX, eksperci z wieloletnim doświadczeniem na rynku zdrowia i wyjaśniają:

- W dość radykalnym uproszczeniu chodzi o to, żeby osoby poważnie obciążone chorobą i/lub upośledzone materialnie miały preferencje w dostępie do świadczeń zdrowotnych niwelujące (na ile to możliwe) większe ryzyko utraty zdrowia. Przykładem takich wyrównujących szanse działań państwa mogą być przyspieszone ścieżki diagnostyczne pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej czy też zwiększone dopłaty do leków dla pacjentów po 75. roku życia.

Dostęp do leczenia
W takiej definicji uzyskanie całkowitej równości w dostępie jest oczywiście niemożliwe, ale nie zwalnia to państwa od obowiązku działania w tym kierunku. Wyrównywanie szans w dostępie przynosi trzy efekty: zdrowotny, ekonomiczny i polityczny.

Najlepiej opisać to na kolejnym przykładzie. Obniżone dopłaty do leków dla osób z wielochorobowością sprzyjać będą ich wyższej adherencji do zaordynowanej terapii (mniejszy wpływ ograniczeń wynikających z dochodu rozporządzalnego pacjenta na jego decyzję o realizacji recepty).

Wyższa adherencja daje znaczne szanse na trwałą poprawę stanu zdrowia (efekt zdrowotny) oraz generuje oszczędności uzyskane w systemie dzięki mniejszej liczbie leczonych powikłań. Nie do pominięcia jest także efekt ekonomiczny w postaci zmniejszenia kosztów pośrednich z powodu podniesienia skuteczności terapii.

Efekt polityczny powyższej decyzji polega na zmniejszeniu stopnia niezadowolenia społecznego w bardzo wrażliwym obszarze – dostępu do leczenia. Szereg badań socjologicznych wskazuje na to, iż nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej są szczególnie źle przyjmowane przez opinię publiczną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH