Dr Luboiński: darmowe leki powinny być dostępne dla ludzi starszych

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   25-09-2015, 13:59

Dr Luboiński: darmowe leki powinny być dostępne dla ludzi starszych Ludzie starsi powinni mieć większą dostępność do świadczeń i leków

O dostępności do darmowych świadczeń zdrowotnych i leków powinni mieć dostęp zwłaszcza seniorzy. Pracuję w służbie zdrowia 45 lat i mogę powiedzieć, że nigdy opieka zdrowotna nie była tak bardzo niedostępna – mówi dr Grzegorz Luboiński, chirurg-onkolog.

Starszy człowiek powinien móc dostać się do lekarza, gdy źle się czuje, i wykupić leki, których mu potrzeba. Trzeba ustalić grupę niezbędnych leków dostępnych za darmo. I powinny być to najlepsze leki, bo branie tańszych zastępników na dłuższą metę się nie opłaca. Takim lekiem jest przykład insulina, cukrzyk nie bierze jej dla kaprysu – mówi Gazecie Wyborczej Dr Grzegorz Luboiński, chirurg-onkolog, były naczelny chirurg w Centrum Onkologii.

Luboiński krytykuje przeświadczenie, że pacjenci, którzy dostaną leki za darmo, będą ich nadużywać. Jako przykład podaje system holenderski:

- W Holandii już od 20 lat działa w aptekach system, który informuje farmaceutę, że pacjent lek już odebrał i nie można mu wydać kolejnego opakowania. Przy obecnej informatyzacji to nie jest problem - wyjaśnia.

 Jego zdaniem, jeśli będziemy kalkulować koszty w skali roku, refundacja jest droga.

 - Ale polityka zdrowotna powinna dbać o zdrowie w dłuższej perspektywie. Zdrowie takie, jak je definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), czyli pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Konsekwencją niedostępności leczenia cukrzycy w Polsce jest najwyższy w Europie odsetek amputacji nogi cukrzycowej. Czy to jest oszczędność? – zapytuje lekarz.


 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH