Drogie leki zachęcają do kupowania polis ubezpieczeniowych

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   03-11-2010, 08:55

Firmy ubezpieczeniowe oferują klientom polisy, które pokryją koszty zakupu leków.

Do tej pory taką ofertę miała tylko Inter Polska, która oferuje polisy z rocznymi limitami wydatków 500 lub 700 zł. Wkrótce taki produkt wprowadzi Medica Polska. Dzięki niemu mają być dostępne nowoczesne terapie nierefundowane przez NFZ. InterRisk wprowadził nową polisę obejmującą m.in. zwrot kosztu zakupu leków i opatrunków, choć tylko w razie wypadku. Nie wyklucza jednak rozszerzenia oferty.

Wydatki na wszystkie rodzaje leków w Polsce to ok. 26 mld zł, z czego ponad 8 mld pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach refundacji. Pod względem dopłat z własnej kieszeni do leków recepturowych Polska jest w Unii Europejskiej rekordzistą (ok. 35 proc.).

Według WHO, gdy dopłata przekracza już 25 proc., mamy do czynienia z barierą w dostępie do produktów leczniczych. Różnicę w innych krajach pokrywają często ubezpieczyciele, a to, w jakim zakresie, zależy od kupionej polisy.

W Polsce polisy medyczne na razie koncentrują się na dostępie do świadczeń medycznych lub zwrocie poniesionych samodzielnie wydatków. Ale oczekiwania pacjentów rosną.


Więcej:
http://biznes.gazetaprawna.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH