Duży kontra mały: kogo chroni ustawa

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   13-04-2015, 11:09

Duży kontra mały: kogo chroni ustawa Co by się stało, gdyby z rynku znikła sieć aptek?

Gdyby GIF musiał cofnąć zezwolenie dużej sieci aptek, w której została stwierdzona nieprawidłowość, to mogłoby się okazać, że spory region kraju z dnia na dzień zostałby w ogóle pozbawiony aptek – ocenił wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki.

Podczas debaty przed głosowaniem ustawy Prawo farmaceutyczne (9 kwietnia), wiceminister omówił proponowane sankcje w przypadku przedsiębiorcy posiadającego wiele hurtowni albo wiele aptek, który naruszałby przepisy ustawy.

- Proponowany przez komisję zapis mówi, że inspekcja farmaceutyczna cofa zezwolenie na prowadzenie podmiotu, w którym została stwierdzona nieprawidłowość, a może je cofnąć także w przypadku innych podmiotów, co daje inspekcji farmaceutycznej możliwość wyważenia kary w zależności od siły, częstości i od poziomu przewinienia producenta, podczas gdy proponowany w przedmiotowych poprawkach zapis sugeruje, iż w tej sytuacji inspektor farmaceutyczny nie będzie miał wyboru, tylko będzie musiał cofnąć to zezwolenie – mówił wiceminister.

Dodał: - W przypadku gdy takie zdarzenie dotyczyłoby dużej sieci aptek, mogłoby się okazać, że spory region kraju z dnia na dzień zostałby w ogóle pozbawiony aptek, a produkty lecznicze, które byłyby na stanie magazynowym albo na stanie magazynowym hurtowni, w praktyce musiałyby podlec utylizacji, bo nie byłoby innej możliwości postępowania z nimi. 

- Jako dysfunkcjonalne rozwiązanie oceniam również propozycję nowelizacji art. 78a ustawy Prawo farmaceutyczne, w myśl której należałoby przede wszystkim wprowadzić zasadę, iż hurtownia, która zakupuje produkt leczniczy od producenta, zmuszona jest do przedstawienia oświadczenia, że jest to produkt leczniczy, który będzie służył zaspokajaniu stałych dostaw, potrzeb pacjentów, i że nie będzie podlegać eksportowi - mówił wiceminister.

Jego zdaniem, propozycje te są na tyle nieprecyzyjne i na tyle dysfunkcjonalne, że przy całym zrozumieniu problemu dotyczącego utrudnienia funkcjonowania małych, niewielkich aptek, szczególnie w małych miejscowościach, w przekonaniu ministra, po głębokiej analizie, nie gwarantują poprawy ich dostępności, wręcz przeciwnie.

Wydaje się, że resort zdrowia nie miałby dylematu, że nagle z rynku zniknie sieć aptek i pacjenci zostaną pozbawieni dostępu do leków w regionie, gdyby były przestrzegane przepisy antykoncentracyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH