Dystrybutorzy równolegli: za braki leków odpowiadają inne czynniki

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJX/rynekaptek.pl   11-07-2012, 14:39

W związku z pojawieniem się w ostatnim czasie publikacji w prasie, w których przedstawiano zjawisko handlu równoległego lekami w kontekście problemu braku dostępu do leków, firmy zajmujące się tym handlem wyjaśniają, że nie mają z brakiem leków na rynku nic wspólnego.

Handel równoległy lekami to forma obrotu produktami leczniczymi na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwa UE oraz Islandia, Norwegia i Lichtenstein), opierająca się na podstawowej zasadzie funkcjonowania UE - swobodnym przepływie towarów. Mechanizm importu równoległego polega na zakupie leku w państwie, w którym jest on tańszy i sprzedaży poza producenckim kanałem dystrybucyjnym w państwie, w którym ten sam lek może być droższy - przypominają przedstawiciele spółki InPharm, zajmującej się importem równoległym.

Leki z importu równoległego są przepakowywane i zaopatrywane w ulotkę dla pacjenta w języku polskim. Przepakowaniem zajmują się firmy wyspecjalizowane w konfekcjonowaniu produktów leczniczych i posiadające odpowiednie certyfikaty wydawane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. W rezultacie pacjent może nabyć w aptece ten sam lek w różnych cenach i w różnych opakowaniach: droższy, wprowadzony na polski rynek przez producenta oraz tańszy, sprowadzony z zagranicy przez importera i przepakowany.

Na lekach z importu równoległego oszczędzają pacjenci, korzysta też budżet państwa (niższy koszt refundacji leków, lepsza pozycja negocjacyjna wobec firm farmaceutycznych). W Europie Zachodniej handel równoległy rozwija się od kilkudziesięciu lat i jest wspomagany przez regulacje prawne, dzięki czemu udział leków z importu równoległego na rynku aptecznym wynosi tam od kilku do kilkunastu procent. W Polsce jest to wciąż zaledwie jeden procent.

Zgodnie z raportem IMS Health przedstawionym na tegorocznym I Forum Importu Równoległego nie stwierdzono zjawiska ograniczonego dostępu do leków na polskim rynku w związku z eksportem równoległym. Inne czynniki wpływają na okresowe braki leków w hurtowniach i aptekach - informuje InPharm.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH