E-recepty wróciły do Sejmu

POLITYKA LEKOWA

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   08-10-2015, 13:41

E-recepty wróciły do Sejmu Sejm doprycyzuje poprawki Senatu dotyczące e-zdrowia

Sejm rozpatrzy 8 października poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Nowelizacja wprowadza też powszechne stosowanie e-recepty.

Recepty papierowe będzie można wystawiać wyłącznie w określonych sytuacjach, np. braku dostępu do Platformy P1 i recept weterynaryjnych oraz dla osoby o nieustalonej tożsamości.

Do realizacji recepty w postaci elektronicznej wystarczy podanie w aptece kodu dostępu (zostanie przekazany SMS-em lub na e-mail) oraz numeru PESEL (lub numeru innego dokumentu potwierdzającego tożsamość). Nowelizacja wprowadza również e-zlecenia na wyroby medyczne (np. pieluchy dla osoby dorosłej) bez konieczności wizyty pacjenta w oddziale NFZ w celu potwierdzenia uprawnień.

Nowelizacja przewiduje uruchomienie m.in. Internetowego Konta Pacjenta (IKP). IKP będzie bezpłatną aplikacją internetową, dzięki której każdy pacjent otrzyma dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych.

Dostęp do wyników badań i innych dokumentów będzie miał też lekarz. Przy czym to pacjent zdecyduje, które z nich i jakiemu lekarzowi udostępni.

E-skierowanie powinno zmniejszyć kolejki do specjalistów, ponieważ uniemożliwi zapisywanie się do danego specjalisty w kilku różnych poradniach. Pacjent nie będzie musiał już też dostarczać do przychodni oryginału papierowego skierowania. Na wizytę będzie mógł się umówić telefonicznie przez podanie kodu dostępu oraz numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Nowelizacja wprowadza też elektroniczny obieg informacji i dokumentacji na każdym etapie kształcenia medycznego. Sejm uchwalił nowelizację ustawy 25 września 2015 r. 1 października br. Senat wprowadził do niej 46 poprawek o charakterze doprecyzowującym.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE