Ekperyment bez zgody komisji bioetycznej, ale nikt wcześniej nie zareagował

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   31-07-2015, 14:06

Ekperyment bez zgody komisji bioetycznej, ale nikt wcześniej nie zareagował Sprawy o stosowanie leczniczej marihuany ciąg dalszy

Konsultanci pozytywnie opiniowali wnioski na import docelowy leków na bazie ziela konopi, a ministerstwo zdrowia wydawało zezwolenia na ten import, nie sprawdzając, że mają być zastosowane w ramach eksperymentu medycznego, który był prowadzony bez zgody komisji bioetycznej.

Takie wnioski można wnieść po wyjaśnieniach wiceministra zdrowia, Igora Radziewicza-Winnickiego, podczas spotkania dla dziennikarzy w piątek (31 lipca).

Sprawa dotyczy podawania dzieciom leczniczej marihuany w CZD przez dra. Marka Bachańskiego. Jak się okazuje, lekarz przez kilka miesięcy podawał siedmiorgu dzieciom preparaty na bazie ziela konopi, sprowadzane z Holandii. Według dzisiejszych wyjaśnień MZ, lekarz składał wnioski na import docelowy preparatów dla czterech pacjentów do zastosowania w padaczce lekoopornej. U innych stosował olej konopny w postaci suplementu diety z zawartością kannabidolu (CBD).

Jak mówił wiceminister Radziewicz-Winnicki, obecnie w Polsce każde leczenie marihuaną ma status terapii eksperymentalnej i wymaga wystąpienia do komisji bioetycznej o zgodę na prowadzenie takiego eksperymentu. Tymczasem – jak informowało wcześniej Centrum Zdrowia Dziecka - dr Bachański nie dopełnił wymogów formalnych i podawał dzieciom preparaty, nie poprzedzając tego wnioskiem do komisji bioetycznej szpitala o rozpoczęcie eksperymentu.

MZ podaje, że obecnie w Polsce prowadzone są 3 badania kliniczne mające wykazać medyczne właściwości marihuany w leczeniu bólu onkologicznego, z użyciem - zarejestrowanego do leczenia stwardnienia rozsianego w Polsce - Sativexu.

Dodatkowo, obecnie CZD rozpoczęło nabór do terapii eksperymentalnej leczenia padaczki lekoopornej u dzieci z użyciem produktów zawierających tetrahydrokannabinol (THC) i CBD.

- W pierwszym podejściu komisja bioetyczna odrzuciła protokół eksperymentu z możliwością stosowania innych leków niż Sativex, negatywnie ustosunkowując się do użycia Bedrocanu, z uwagi na trudność w ustaleniu dawek tego preparatu. Uznano, że Sativex, który ma postać aerozolu podjęzykowego, jest łatwiejszy do dawkowania u małych dzieci. Tymczasem kanabinoidy, które rodzice samodzielnie przygotowują dla swoich dzieci, były trudne do precyzyjnego dawkowania. Wpierw z suszu trzeba sporządzić wyciąg, który następnie jest podawany pacjentom. Dlatego rozmawiamy z CZD, by w aptece szpitalnej można było ustabilizować przygotowywanie naparów w celu łatwiejszego dawkowania – mówił wiceminister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH