Eksperci: nie możemy uciekać od innowacji

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/PAP/rynekaptek   28-09-2015, 15:05

Eksperci: nie możemy uciekać od innowacji Minister zdrowia mówił podczas debaty nt. polityki senioralnej o potrzebie współpracy resortowej

Polityka senioralna to jest polityka nie tylko rządu, nie tylko wielu ministerstw, ale także każdego z nas - powiedział minister zdrowia prof. Marian Zembala podczas debaty nt. polityki senioralnej. Uczestnicy spotkania podkreślali też dużą rolę profilaktyki i edukacji, a także innowacji diagnostycznych i farmakologicznych.

– Profilaktyka jest ważna, nie możemy jednak uciekać od wprowadzania innowacji zarówno diagnostycznych, jak i farmakologicznych – apelował prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Innowacjom w medycynie poświęcony był jeden z paneli w czasie dwudniowego kongresu.

Prof. Marian Zembala przypomniał także o telekonsultacjach medycznych, które wprowadził resort zdrowia. Wspomniał również o udziale w czwartkowym nieformalnym spotkaniu ministrów zdrowia UE w Luksemburgu, podczas którego pomysł wykorzystania telemedycyny w geriatrii spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Polityka senioralna - ze względu na swoją skalę i zadania - powinna być realizowana przy współpracy wielu resortów – podkreślał minister zdrowia.

"Jesteśmy na końcu Europy, jeśli chodzi o nakłady, natomiast absolutnie jesteśmy w środku Europy, (...) jeżeli chodzi o efekty, które uzyskujemy z polityki zdrowotnej" - przekonywał dr n. med. Jarosław Pinkas z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Dodał, że konieczne jest też dofinansowanie edukacji, ponieważ od niej również zależy zdrowie społeczeństwa.

W Polsce od kilkunastu lat obserwowany jest proces zmiany struktury demograficznej i rosnący udział osób starszych w populacji. Według danych GUS już teraz osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 15 proc. ludności kraju. Dane Eurostatu wskazują, że w 2060 r. co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej będzie miał 65 lat i więcej.

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH