Eksperci: nowelizacja ustawy refundacyjnej oddala się w czasie

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   18-10-2013, 10:29

Eksperci: nowelizacja ustawy refundacyjnej oddala się w czasie

Pytanie o to, kiedy nowelizacja ustawy refundacyjnej wejdzie w życie, straciło na sile, gdy poprzez zmianę ustawy o świadczeniach przedłużono do końca 2014 roku możliwość realizacji świadczeń z zakresu chemioterapii niestandardowej na dotychczasowych zasadach. Resort zdrowia nie ma już motywacji do gonienia z terminami. To, czym teraz się głównie zajmuje, to negocjacje z firmami cen leków refundowanych.

- Wcześniej można było wnioskować, że Ministerstwo Zdrowia jest przeciwnikiem przedłużania chemioterapii niestandardowej na obecnych warunkach - zauważył mec. Łukasz Sławatyniec, szef działu farmaceutycznego kancelarii Deloitte Legal, Pasternak, Korba i wspólnicy, podczas konferencji "Leki 2013" (Warszawa, 16 października br.), zwracając uwagę, że w zaistniałych okolicznościach nowelizacja ustawy oddala się.

Zmiany - czy na lepsze?
Jednak biorąc pod uwagę opiniowaną właśnie treść projektu w porównaniu do założeń ogłoszonych przez resort zdrowia w kwietniu, środowisko dość zgodnie przyznaje, że może dobrze się stanie, jeśli obecny projekt nie będzie dalej procedowany. Jak przekonują krytycy, skłonność resortu do nieuwzględniania uwag społecznych partnerów oraz dyskrecjonalność, która powoduje, że na ostateczny kształt aktu prawnego mają wpływ indywidualne preferencje urzędników, nie zapewnia przewidywalności ani stabilności prawa.

- To, na czym "wywaliła" się ustawa refundacyjna, to brzmienie konkretnych przepisów. Również rozwiązania zawarte w projekcie nowelizacji są niedopracowane. Tym bardziej, że przepisy nie do końca oddają założenia, które były prezentowane wiosną tego roku - ocenia mec. Łukasz Sławatyniec.

- Można było wtedy odnieść wrażenie, że przez okres funkcjonowania ustawy refundacyjnej Ministerstwo Zdrowia dojrzało do dokonania zmian. Jednak po opublikowaniu projektu ustawy w sierpniu staje się jasne, że resort chce tak zmienić przepisy, by usankcjonować obecną praktykę i usunąć te rozwiązania, na podstawie których prawnicy mogli kwestionować określone działania prowadzone przez organy państwa. Te zmiany są na gorsze - mówi recenzując projekt.

MF zaleca: idźcie tą drogą

Resort już dwukrotnie odczuł potrzebę nowelizacji ustawy. Pierwszy raz w styczniu 2012 roku, otwierając możliwość m.in. do refundowania leku poza zarejestrowanymi wskazaniami. W tym roku przeprowadzono tzw. małą nowelizację wprowadzającą uproszczenie wnioskowania o ponowne objęcie refundacją leku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH