Eksperci o lekach z beczki, wydawanych przez system komputerowy

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia   08-01-2014, 11:37

Eksperci o lekach z beczki, wydawanych przez system komputerowy

Niedawna przez media przetoczyła się informacja Naczelnej Izby Aptekarskiej dotycząca wzrostu liczby działów farmacji aptecznej. Podana statystyka zaburzyła obraz rzeczywistości, bowiem wzrost liczby działów nie oznacza, że powstały w miejsce likwidowanych aptek szpitalnych.

- Po zmianie prawa farmaceutycznego podmioty świadczące usługi całą dobę zostały zobowiązane do posiadania apteki szpitalnej albo działu farmacji. Dlatego odnotowano wzrost działów farmacji aptecznej. Dotyczy on przede wszystkim placówek dystrybuujących tylko leki gotowe. Wybór formy organizacyjnej zależy od zadań, jakie są nałożone na dany podmiot. Najważniejsze jest to, aby zarówno apteki, jak i działy wykonywały swoje zadania w taki sposób, byśmy byli spokojni o bezpieczeństwo stosowania leków - wyjaśniła Aleksandra Adamczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji aptecznej, podczas regionalej konferencji Rynku Zdrowia w Bydgoszczy (5 grudnia 2013r.).

Farmaceuci przypomnieli, że w przyszłym roku szpitale będą mogły uzyskać dodatkowe punkty przy kontraktowaniu świadczeń m.in. za kontrolę zakażeń szpitalnych oraz racjonalną antybiotykoterapię. To oznacza, że szpital będzie nagradzany przez płatnika za usługi farmaceutyczne świadczone przez apteki. Tym bardziej, że jak wskazywali farmaceuci, antybiotyki stanowią poważny koszt w wydatkach szpitali, w dodatku ich nieuzasadnione stosowanie jest niebezpieczne.

- Biorąc pod uwagę koszt wszystkich leków kupowanych przez szpitale, antybiotyki stanowią lwią część tych wydatków. Jednocześnie jeśli stosowane obecnie antybiotyki przestaną działać, to nie będziemy mieli czym leczyć. Musimy uruchomić mechanizmy, które zahamują antybiotykooporność. Na nowe leki na rynku nie możemy za bardzo liczyć - ostatnio nowe antybiotyki zostały wprowadzone do lecznictwa 20 lat temu. Mówi się, że to medycyna jest sprawcą ich nadużywania. Nic bardziej błędnego, dużo większą szkodę zrobiło rolnictwo i hodowla, która wykorzystywała antybiotyki, które później konsumowaliśmy - ocenił Adam Wąsiewicz, kierownik apteki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH