Eksperci w sprawie onkologii: zmieńmy Konstytucję

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   22-03-2011, 07:06

Eksperci w sprawie onkologii: zmieńmy Konstytucję

Jeśli nie możemy zrealizować zapisu Konstytucji RP gwarantującego wszystkim wszystko, bo nas na to nie stać, to zapiszmy konstytucyjnie równy dostęp do leczenia, w ramach tego co mamy.

Zdaniem ekspertów, w Polsce powinien istnieć równy dostęp do chemioterapii niestandardowej, jak i do wszystkich innych świadczeń, które są finansowane ze środków publicznych.

Póki co w naszym kraju istnieją ogromne dysproporcje w finansowaniu terapii standardowych i niestandardowych między regionami, ale także brak wystarczających środków na sfinansowanie kosztownych terapii i swoboda urzędnicza w kształtowaniu leczenia w poszczególnych regionach.

Nie wszystkim i nie wszystko
Dr Aleksander Zajusz, zastępca dyrektora Oddziału ds. Lecznictwa Otwartego i Diagnostyki w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach zwraca uwagę na niedoskonały zapis w Konstytucji RP o tym, że każdy pacjent ma prawo do leczenia.

- Nie mając środków na wszystko, nie jesteśmy w stanie tego zapisu wykonać. Jeśli zaś nas na to nie stać, to muszą powstać procedury wydawania zgód na chemioterapię niestandardową. Potrzebny jest rejestr pacjentów i centralny system oceny wniosków, by każdy pacjent miał takie same możliwości leczenia.

Podobnego zdania jest prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Radioterapii Onkologicznej, który stwierdza, że chemioterapia niestandardowa budzi emocje, bo wielu ludzi widzi w niej ostatnią deskę ratunku dla chorych. - To rzadko jest prawdą. Jednak najważniejszym problemem w finansowaniu drogich terapii jest niedobór środków – ocenia profesor Jassem.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH