Elżbieta Bieńkowska jednak bez teki farmaceutycznej?

POLITYKA LEKOWA

Autor: RMF/ŁS/rynekaptek.pl   16-10-2014, 11:25

Elżbieta Bieńkowska jednak bez teki farmaceutycznej? Elżbieta Bieńkowska (fot. PTWP)

Komisja ds. środowiska Parlamentu Europejskiego, która przesłuchiwała Elżbietę Bieńkowską, domaga się odebrania spod jej jurysdykcji przemysłu farmaceutycznego i przeniesienia tej dziedziny działalności do komisarza odpowiedzialnego za zdrowie.

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że Elżbieta Bieńkowska, komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorstw, będzie zajmować się również zarządzaniem sprawami związanymi z lekami i wyrobami medycznymi.

Takiemu rozwiązaniu przeciwstawili się jednak członkowie Komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego, którzy chcą aby sektorem farmaceutycznym kierował się komisarz odpowiedzialny za zdrowie.

Podobnego zdania są socjaldemokraci, 28 organizacji pozarządowych, a także niektórzy ministrowie z krajów unijnych.

Jeżeli decyzja o odebraniu sektora farmaceutycznego Polsce faktycznie zapadnie, problem będą mieli polscy legislatorzy, którzy bardzo liczyli na pomoc Bieńkowskiej w modyfikacji prawa UE tak, aby implementacja przepisów unijnych, dotyczących eliminowania sfałszowanych produktów leczniczych, w warunków polskich przebiegała jak najmniej boleśnie. Przypomnijmy, że obligatoryjne i niestety kapitałochłonne dla branży farmaceutycznej zmiany są konieczne. Posłowie mieli nadzieję, że to o co nie udało się dotychczas zawalczyć na forum unijnym, będzie można jeszcze zmodyfikować, tak aby nowe przepisy oznaczały jak najmniejsze kłopoty dla polskich uczestników rynku. W tym właśnie miała pomóc Bieńkowska.

Przypomnijmy, że podczas pierwszego przesłuchania w Parlamencie Europejskim (2 października), Polka podkreślała, że jest odporna na lobbing koncernów farmaceutycznych oraz, że zdrowie, bezpieczeństwo, jakość, dostępność w przypadku sektora farmaceutycznego będą dla niej kluczowymi wartościami.

W zamian za tekę farmaceutyczną Elżbieta Bieńkowska ma zarządzać projektami z sektora kosmicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH