Europejskie sieci referencyjne wspomogą tworzenie nowych metod leczenia

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   09-10-2015, 09:45

Europejskie sieci referencyjne wspomogą tworzenie nowych metod leczenia Europejskie sieci referencyjne pomogą walczyć z chorobami rzadkimi

Nowe metody leczenia, leki czy urządzenia medyczne mogą powstać dzięki współpracy ekspertów z Unii Europejskiej w ramach europejskich sieci referencyjnych. Pierwsze sieci powstaną w przyszłym roku - poinformowano w czwartek (8 października) w Lizbonie.

Podczas "Drugiej konferencji europejskiej na temat sieci referencyjnych - od planowania do wdrożenia", która rozpoczęła się w czwartek w stolicy Portugalii, przedstawiono dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie i plan na najbliższe miesiące. Uczestnicy konferencji podkreślali, że sieci poprawią jakość, bezpieczeństwo i dostęp do wysoko wyspecjalizowanej opieki medycznej.

- To ważny moment w opiece zdrowotnej. Tworząc sieci, kroczymy wspólną europejską drogą, umożliwiając naszym obywatelom korzystanie z najlepszych zasobów wiedzy. Kluczowe jest, by sieci miały pełne wsparcie państw członkowskich. To pomysł bardzo chętnie przyjmowany przez portugalski rząd - uznaliśmy, że to ważne, aby mieć specjalistyczną wiedzę niezbędną do leczenia pacjentów z rzadkimi chorobami - powiedział minister zdrowia Portugalii Paulo Macedo.

Europejska sieć referencyjna (ERN) to sieć skupiająca świadczeniodawców i centra wiedzy w państwach członkowskich, w szczególności w zakresie chorób rzadkich oraz o złożonym charakterze, oparta na dobrowolnym udziale członków. Powstanie sieci przewiduje Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Swoje oczekiwania wobec ERN przedstawili podczas konferencji przedstawiciele Francji, Portugalii i Litwy - unijnych krajów o różnej wielkości. - Dzięki sieciom może się poprawić diagnostyka, leczenie i badania naukowe - to efekt większej liczby pacjentów i dzielenia doświadczeń; umożliwią też upowszechnienie najlepszych praktyk, a co za tym idzie - poprawę jakości opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej - mówił Patrice Dosquet z francuskiego Ministerstwa Zdrowia.

Minister zdrowia Luksemburga Lydia Mutsch podkreśliła podczas konferencji, że sieci to element ukierunkowanej na pacjenta medycyny. - Oferują duży potencjał na różnych polach - pozwalają wzmocnić współpracę europejską, podnieść poziom wiedzy, mogą zaowocować innowacjami w medycynie, pomóc państwom członkowskim zapewnić najlepszą opiekę pacjentom. Państwom oferują dostęp do wiedzy i know-how, to szansa dla wszystkich, europejska solidarność - mówiła. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE