Ewa Kopacz: koniec z lokalną polityką NFZ w zakresie niestandardówek

POLITYKA LEKOWA

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   24-05-2011, 06:10

Ewa Kopacz: koniec z lokalną polityką NFZ w zakresie niestandardówek

Co roku na Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych przeznacza się 250 mln zł. W ubiegłym roku było nawet ponad 280 mln zł, dzięki dodatkowym środkom wygospodarowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

150-180 mln zł z tej puli każdego roku przeznaczane jest na zakup nowoczesnego sprzętu diagnostyczno-leczniczego i do wyposażenia oddziałów radioterapii. Możliwe dzięki temu leczenie skojarzone ma kolosalne znaczenie. To właśnie dzięki niemu przez ostatnie 20 lat wyniki leczenia nowotworów polepszyły się w Polsce na tyle, że w tej chwili jesteśmy w stanie wyleczyć ponad 30 proc. chorych onkologicznie.

Oporni na screening
Ten wskaźnik mógłby być wyższy, gdyby nie „odporność” Polaków na screaning. - W innych krajach na osiągnięcie 70 procentowego poziomu zgłaszalności na badania screaningowe trzeba było czekać 5-10 lat. Zakładając, że były to społeczeństwa lepiej wyedukowane, składające się z osób bardziej niż Polacy troszczących się o swoje zdrowie oceniam, iż w Polsce jest to praca na pokolenia, choć chciałoby się ten okres skrócić do jednego pokolenia – zauważa dr Janusz Meder, szef Polskiej Unii Onkologii.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, ocenia że w najlepszym razie najwyżej 40 proc. Polek odpowiada na zaproszenia na badania: - Najczęstszą przyczyną takiego nieracjonalnego podejścia kobiet do tego zagadnienia jest lęk – mówiła Wechmann, podczas spotkania kierownictwa Ministerstwa Zdrowia z reprezentantami pacjentów w ramach Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem.

Decyzje muszą być szybsze
Arkadiusz Nowak z Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej wskazywał na ważną rolę Agencji Oceny Technologii Medycznych - jednostki budżetowej podległej resortowi zdrowia, której zadaniem jest opracowywanie raportów na temat finansowania leków ze środków publicznych.

Pozytywna lub negatywna opinia Agencji o konkretnej procedurze medycznej jest brana pod uwagę przez Ministra Zdrowia o umieszczeniu jej w tzw. koszyku gwarantowanych świadczeń medycznych, czyli wykazie świadczeń opłacanych z budżetu państwa lub Narodowego Funduszu Zdrowia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH