Farmacja Polska: minister bezprawnie wpływa na AOTM

POLITYKA LEKOWA

Autor: IGFP/ rynekaptek.pl   27-02-2015, 11:45

Farmacja Polska: minister bezprawnie wpływa na AOTM

Izba Gospodarcza Farmacja Polska wzywa Ministra Zdrowia do zaprzestania działań niezgodnych z prawem. Chodzi o naciski na Radę Przejrzystości.

Izba wzywa także do "usunięcia naruszenia prawa, polegającego na bezprawnym wpływaniu Ministra Zdrowia na AOTM w sprawie rekomendacji dotyczących refundacji produktów leczniczych poprzez opublikowanie na stronie MZ oświadczenia potwierdzającego i gwarantującego niezawisłość AOTMiT oraz Rady Przejrzystości w opracowywaniu analiz weryfikacyjnych i rekomendacji co do refundacji leków. Publikacja powinna nastąpić nie później niż w ciągu 14 dni od daty otrzymania pisma" - czytamy w liście.

Jak wynika z dokumentu, pismo wpłynęło do kancelarii MZ 23 lutego br.

Izba domaga sie także zatychmiastowego zaprzestania dalszych naruszeń prawa, polegających na "bezprawnym wpływaniu przez Ministra Zdrowia na Agencję w sprawie rekomendacji dotyczących refundacji leków".

W uzasadnieniu czytamy, że "wezwanie to reakcja na podjęte niedawno przez podsekretarza stanu, Igora Radziewicza-Winnickiego, działania zmierzające do wywarcia nieuprawnionego nacisku na AOTMiT oraz Radę Przejrzystości, a takża pouczenia Rady o pożądanych przez Ministra kierunkach opiniowania przez te podmioty wniosków o refundację".

Izba ma na myśli list, jaki wysłał wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki do Agencji i Rady Przejrzystości, w którym miał stwierdzić, że z "niepokojem przyjmuje przedkładanie skuteczności klinicznej nad efektywność kosztową", a także, że "pozytywne rekomendacje stawiają ministra zdrowia w bardzo trudnej sytuacji". Miał także wskazać, że w przypadku rekomendacji pozytywnych warunkowo, Rada i prezes Agencji powinni zajmować stanowisko negatywne.

Izba dodaje, że "takie działania Ministerstwa stawiają pod znakiem zapytania sens istnienia instytucji publicznej, jaką jest AOTMiT, której rola w procesie refundacyjnym zdaje się być marginalizowana przez MZ. Takie wypowiedzi zmierzają do faktycznego przejęcia kompetencji Rady Przejrzystości i AOTMiT przez Ministra Zdrowia, który samodzielnie decydowałby o wartości klinicznej danego leku, a pozostawienie Radzie i prezesowi Agencji jedynie funkcji potwierdzania w swoich opiniach i rekomendacji stanowiska Ministra Zdrowia".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH