FPZ: 75+ według narodzin czy rocznika?

POLITYKA LEKOWA

Autor: FPZ/rynekaptek.pl   11-03-2016, 12:31

FPZ: 75+ według narodzin czy rocznika? Eksperci FPZ zauważają dobre i złe strony projektu 75+

Na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji senioralnej oraz zdrowia 9 marca posłowie zdecydowali o powołaniu specjalnej podkomisji. Zajmie się ona m.in. dopracowaniem projektu darmowych leków dla seniorów po ukończeniu 75. roku życia. Od kiedy liczyć 75+, pytają eksperci z Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Według projektu bezpłatne leki będą przysługiwały osobom, które ukończyły 75. rok życia.

-Zapytałam, co to dokładnie znaczy, ponieważ swego czasu jako lekarze rodzinni mieliśmy problemy z NFZ z interpretacją pozornie prostej kwestii – mówi Joanna Zabielska Cieciuch, ekspert FPZ. - Chodziło o wyższą stawkę kapitacyjną na pacjentów powyżej 65. r ż. Kilka miesięcy zajęło ustalenie, czy liczy się to od dnia osiągnięcia tego wieku, czy według rocznika. Chcielibyśmy tym razem uniknąć nieporozumień interpretacyjnych - wyjaśnia.

Minister zdrowia zgodził się, że ta kwestia wymaga doprecyzowania.

Ale nie tylko kwestia ustalenia faktycznej granicy wiekowej budzi wątpliwości ekspertów Federacji.

- Jedna z nich dotyczyła np. kwestii, dlaczego recepty na bezpłatne leki dla seniorów będzie mógł wystawiać tylko lekarz i pielęgniarka POZ, a tego prawa nie będą mieli specjaliści – zastanawiała się Joanna Zabielska-Cieciuch.

Przedstawiciele resortu wyjaśnili, że wiąże się to ze wzmocnieniem roli lekarza rodzinnego jako przewodnika pacjenta i koordynatora opieki. Proponowane rozwiązanie niejako zmusi pacjentów, którzy obecnie (często bez potrzeby) leczą się u wielu specjalistów jednocześnie, do wizyt u lekarza rodzinnego, który będzie miał większą możliwość skoordynowania leczenia.

Wyjaśniano także, że ta propozycja wynika z braku sprawnego systemu informatycznego, który nie zapewnia właściwej kontroli ordynacji leków. Zdaniem resortu, tę kontrolę wzmocni właśnie przyznanie tylko lekarzom i pielęgniarkom POZ prawa wydawania bezpłatnych leków.

Ale zdaniem ekspertów PZ proponowane rozwiązanie resortu zdrowia odbije się negatywnie na pacjentach, bo wydłuży kolejki w POZ.

Pozytywnie oceniono zapowiedź odejście od zasady określania refundacji leków według CHPL.

- Taka zapowiedź szczególnie nas satysfakcjonuje, bo jest zgodna z obywatelskim projektem ustawy refundacyjnej, przygotowanym przez ekspertów PZ. To jeden z naszych ważnych postulatów i wiele wskazuje na to, że doczeka się realizacji - mówi ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH