Globalny spadek sprzedaży leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   27-05-2011, 07:23

Globalny spadek sprzedaży leków

Do 2015 roku globalne wydatki na leki osiągną poziom blisko 1,1 biliona dolarów – prognozuje Instytut IMS.

IMS Institute for Healthcare Informatics podał, że do roku 2015 globalne wydatki na leki osiągną poziom blisko 1,1 biliona dolarów, odzwierciedlając spowolnienie zagregowanej rocznej stopy wzrostu na poziomie 3-6% w ciągu kolejnych pięciu lat. Dla porównania w ostatnich pięciu latach roczna stopa wzrostu wynosiła 6.2%.

Niższe poziomy wydatków na leki w Stanach Zjednoczonych, trwający proces wygasania patentów i jego wpływ na rynki rozwinięte, utrzymujący się wysoki popyt na leki na wschodzących rynkach farmaceutycznych, a także zmiany polityki poszczególnych krajów to, według nowego badania Instytutu IMS The Global Use of Medicines: Outlook through 2015 , niektóre z kluczowych czynników, które będą wpływać na wzrost w przyszłości.

- Poziom wydatków na leki w przyszłości ma znamienne konsekwencje dla systemów ochrony zdrowia i tworzących politykę zdrowotną zarówno w gospodarkach rozwiniętych, jak i wchodzących - powiedział Murray Aitken, dyrektor wykonawczy, IMS Institute for Healthcare Informatics.

- Trendy wydatków, które znamy z przeszłości, dają niewiele wskazówek co do poziomu oczekiwanego wzrostu do roku 2015. Bezprecedensowe czynniki kształtujące dynamikę rynku wywołują gwałtowne przesunięcia w portfelu wydatków pacjentów i płatników między produktami oryginalnymi a generykami, widoczne zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i na rynkach wschodzących – dodał.

Maciej Kuźmierkiewicz, partner zarządzający IMS Consulting w Europie Wschodniej: - Podczas gdy rynki farmaceutyczne najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw spowalniają, szybki wzrost spodziewamy się zobaczyć na rynkach wielu krajów rozwijających się, które dzieli spora luka jeśli chodzi o zakres i jakość ochrony zdrowia, a które korzystają z często relatywnie niezłej koniunktury, by zmniejszyć ów dystans.

Zdaniem Kuźmierkiewicza dotyczy to kilku rynków Europy Centralnej i Wschodniej, jak Rosja, Rumunia, Ukraina, czy Polska, które należą do grona siedemnastu rynków na świecie określanych przez IMS mianem "pharmerging", na których spodziewamy się szczególnie istotnego wzrostu.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH