Gra konikiem morskim

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   19-01-2011, 07:33

Gra konikiem morskim

Problem wycofania z obrotu preparatu Ginjal spowodował lawinę komentarzy. Lekarze jednak uspokajają - istnieją na rynku jego zamienniki.

Wcześniej informowaliśmy, że produkt został wycofany ze sprzedaży, ponieważ jego importer nie miał odpowiednich zezwoleń na sprowadzanie preparatu do Polski. Partia towaru nie została wpuszczona do naszego kraju z powodu zawartości w składzie białka pochodzącego z zagrożonego wyginięciem konika morskiego.

Produkt cieszył się ogromnym powodzeniem wśród pacjentów cierpiących na kamicę nerkową, wspomagająco w stanach zapalnych dróg moczowych i w dnie moczanowej. Preparat znany był z właściwości odkażających drogi moczowe oraz ułatwiający wydalanie moczu.

Gatunek pod ochroną
Konik morski zamieszkuje oceaniczne rejony ciepłowodne, głównie wokół Azji i Australii. Właściwości lecznicze konika morskiego znane są w medycynie ludowej od kilkuset lat. Wyciągami z koników wspomagano chorych cierpiących na różne schorzenia: od nerek po astmę. Nic dziwnego, że popyt zaczął niebezpiecznie zagrażać całej populacji koników.

Obrońcy przyrody poczynili starania, by najbardziej zagrożone gatunki koników trafiły do Czerwonej Księgi Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN Red List). Chroni je także tzw. Konwencja Waszyngtońska (CITES).

Produkt znalazł się na liście ochronnej II CITES, która
zawiera listę gatunków roślin i zwierząt, którym wprawdzie obecnie nie zagraża bezpośrednio wyginięcie, jednak mogą stać się zagrożone, gdyby handel nimi nie został poddany kontroli i ograniczeniu. Na obrót nimi trzeba mieć specjalne pozwolenie i świadectwa dokumentujące pochodzenie produktu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH