GUS: zakup leków poważnym obciążeniem dla co drugiej rodziny

POLITYKA LEKOWA

Autor: GUS, msx/rynekaptek.pl   14-11-2014, 11:10

GUS: zakup leków poważnym obciążeniem dla co drugiej rodziny GUS o wydatkach na leki

GUS przedstawił cykliczne badanie na temat ochrony zdrowia w gospodarstwach domowych. Wynika z niego, że dla 55,1 proc. rodzin kupujących leki, przepisane na receptę lub zalecone przez lekarza, wydatek ten stanowił duże obciążenie dla domowego budżetu.

Członkowie 98,5 proc. gospodarstw domowych kupili w 2013 r. przynajmniej raz leki lub suplement diety, 92,3 proc. kupujących w tej grupie nabyło leki na receptę, 48,1 proc. - leki zalecane przez lekarza, ale nie przepisane, a 90,4 proc. - leki z własnej inicjatywy.

W całej populacji gospodarstw domowych (włącznie z gospodarstwami, które nie ponosiły żadnych wydatków bezpośrednich - refundacja) średnie miesięczne wydatki na ochronę zdrowia na osobę wyniosły w 2013 r. 58,21 zł. Przeciętne miesięczne wydatki na osobę łącznie na leki i artykuły medyczne (np. okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe, protezy) wyniosły 36,0 zł.

Dla przedstawicieli 55,1 proc. gospodarstw kupujących leki przepisane na receptę lub zalecone przez lekarza, ich zakup był dużym obciążeniem, natomiast dla 15 proc. gospodarstw domowych wydatki na leki stanowiły bardzo duże obciążenie finansowe.

Źródło: GUS

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH