HCV: nowa terapia nie dla wszystkich pacjentów?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   02-07-2015, 08:30

HCV: nowa terapia nie dla wszystkich pacjentów?   Leki bezinterferonowe wyleczą HCV w dwanaście tygodni

Od 1 lipca chorzy mogą liczyć na terapię, który prowadzi do stuprocentowego wyleczenia. Pacjentów jest jednak więcej niż pieniędzy na leczenie. NFZ właśnie liczy, na ile terapii go stać.

Viekirax/Exviera, nowy lek bezinterferonowy potrafii całkowicie wyleczyć z HCV już w 12 tygodni. Wybrańcy przeszli tą terapię w ramach badań klinicznych. Na wolnym rynku terapia kosztuje ok. 180 tys. zł. Od 1 lipca nowy lek dostępny jest w ramach refundacji.

Nowa terapia adresowana jest dla chorych z genotypem 1 i 4 HCV, którzy stanowią w Polsce 85 proc. osób ze zdiagnozowanym zakażeniem. Zgodnie z zapisami programu lekowego, dostęp do leku mają mieć wszyscy pacjenci, nawet ci z małymi zmianami w wątrobie. Niestety jak się okazuje, pieniędzy nie wystarczy na leczenie wszystkich. Chorzy obawiają się, że terapia będzie teraz trudniej dostępna niż leczenie interferonem. Bo nowoczesne leki są droższe.

Polska wydaje na leczeniu WZW typu C 150 mln rocznie. To wystarcza na terapie dla 3-4 tys. chorych. W tym roku pula na leczenie jest taka sama.

Prof. dr hab. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego rozwiewa nadzieje chorych. Jak podkreśla rok temu na leczenie interferonem (lek był zarezerwowany tylko dla wybranych chorych) w Poznaniu czekało ok. 400 osób. Jak podkreślił, gdybyśmy chcieli do 2030 roku wyeliminować problem HCV w Polsce, to musielibyśmy zwiększyć wydatki na leczenie aż czterokrotnie.

Więcej: poznan.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH